قیمت‌های زیر ۱۱۰۰ دلار در هر تن، در بازار پلی اتیلن ترفتالات ترکیه رؤیت نشد

نمودار

قیمت‌های پارازایلین در بازار نقدی اروپا و آسیا از ابتدای سال به ترتیب به طور متوسط افزایش‌های حدوداً ۸۰ و ۱۲۵ دلار در هر تنی را به ثبت رسانده است

قیمت‌های پلی اتیلن ترفتالات در ترکیه از سوی تمام واردکنندگان افزایش یافتند و از آستانه‌ی ۱۱۰۰ دلار در هر تن عبور کردند، اگرچه افزایش‌های عرضه‌کنندگان چینی شدیدتر بود.

معامله‌کنندگان از بالا رفتن قیمت‌های صادراتی از چین به عنوان دلیل افزایش قیمت‌های پلی اتیلن ترفتالات داخل این کشور یاد کردند و گزارش دادند که قیمت‌هایی در حوالی نرخ ۱۰۸۰ تا ۱۱۰۰ دلار در هر تن (FOB چین) به آن‌ها ارائه شده است. افزایش نرخ‌های باربری نیز یکی دیگر از دلایل این رشد قیمت قلمداد شده. تاجری خاطرنشان کرد: «پایین‌ترین قیمت پلی اتیلن ترفتالات وارداتی ۱۱۳۰ دلار در هر تن است.»

قیمت‌های پیشنهادی برای پلی اتیلن ترفتالات چینی معادل ۱۱۰۰ تا ۱۱۲۰ دلار در هر تن بود؛ با وجود این، به‌نظر نمی‌آید فروشندگان بخواهند از موضع خود عقب بکشند.

قیمت‌های پلی اتیلن ترفتالات چینی و عمانی ۱۱۳۰ تا ۱۱۵۰ دلار در هر تن (CIF ترکیه، مشمول ۶/۵ درصد عوارض گمرکی و ۶/۴ درصد عوارض اضافی، نقد) ارائه شدند.

در خصوص عرضه‌کنندگان معاف از عوارض نیز پلی اتیلن ترفتالات کره‌ی جنوبی و مالزیایی معادل ۱۱۷۰ تا ۱۲۰۰ دلار در هر تن (هر دو CIF، مشمول ۶/۴ درصد عوارض اضافی، نقد) عرضه شدند. اگرچه این مسئله به صورت گسترده تایید نشده است، اما قیمت‌های پلی اتیلن ترفتالات مالزیایی ۱۱۳۰ تا ۱۱۴۰ دلار در هر تن گزارش شده‌اند. معامله‌کنندگان متفق‌القول اظهار داشتند: «این محموله‌ها ممکن است همان محموله‌های قبلی باشد و چندان نشانگر نرخ‌های اصلی نباشند.»

انتظار می‌رود طی تعطیلی بازار چین فعالیت‌های بازار همچنان اندک بماند؛ میزان تقاضا در دوران پس از تعطیلات در چین نیز تعیین‌کننده‌ی روند آتی بازار خواهد بود.

معامله‌کنندگان اظهار داشتند: «با توجه به فصل رونق بازار در آینده، چین ممکن است با روندی صعودی از تعطیلات بازگردد.»

همچنین، بنا بر اطلاعات ما، قیمت‌های پارازایلین در بازار نقدی اروپا و آسیا از ابتدای سال به ترتیب به طور متوسط افزایش‌های حدوداً ۸۰ و ۱۲۵ دلار در هر تنی را به ثبت رسانده است.

همچنین، افزایش‌های اعمال‌شده در قیمت‌های وارداتی، به دلیل تمایل به خرید اندک در بازار، در قیمت‌های بازار داخلی بازتابی نداشته. با این حال، تاجران تایید کردند فروشندگان اخیراً قیمت‌های خود را بالا برده‌اند.

یک تولیدکننده‌‌ی داخلی قیمت‌های خود برای پرداخت‌های مدت‌دار را ۲۵ دلار در هر تن بالا برد اما قیمت‌های خود برای پرداخت‌های نقدی را ثابت نگه داشت. قیمت‌های این تولیدکننده معادل ۱۳۵۰ دلار در هر تن (نقد) و ۱۴۵۰ دلار در هر تن (۶۰/۹۰ روزه) (هر دو FD/ex-warehouse و بدون مالیات بر ارزش افزوده) اعلام شدند.


منبع: پتروتحلیل

اشتراک گذاری