روز داغ پلی استایرن‌های انبساطی و افت‌محسوس رقابت بر سر PET ها

پلاستیک

دیروز سه‌شنبه ۹ بهمن ماه ۱۳۹۷ روز عرضه بهین‌یابی انواع مواد پلیمری به استثنای پلی پروپیلن ها و پی‌وی‌سی ها بود.

دیروز در بورس کالای ایران، تالار پتروشیمی‌ها، انواع پلی اتیلن‌های سنگین و سبک، پلی استایرن‌ها، ABS ها، PET های نساجی و بطری عرضه شده و پس از رقابت‌های نسبتا خوبی به فروش رفتند.

بدون هیچ تردیدی، دیروز را باید روز پر رونق معاملات پلی استایرن‌ها خواند. چرا که تمام پلی استایرن‌های عرضه شده، به ویژه از نوع انبساطی آنها با اقبال بالایی مواجه شدند و خریدران تا سقف ۳۴ درصد هم حاضر شدند تا نست به قیمت پایه این کالا به رقابت بپردازند.

در مجموع تالار محصولات پتروشیمی، روز نسبتا پر رونقی پشت سرگذاشت اما این قاعده در مورد پلی اتیلن‌های ترفتالات به هیچ عنوان صادق نبود. این کالا که هفته گذشته، شدیدترین رقابتها را از آن خود کرده بود، این هفته با رقابت‌های به نسبت رقابت‌های معمول این کالا، متوسطی معامله شد. ضمن اینکه عرضه‌های PETهای بطری و نساجی هم چندان چشمگیر به نظر نمی‌آمد. در ابتدای هفته، وقتی پت‌ها با ۱.۱ درصد، کمترین میزان کاهش قیمت را از آن خود کردند، برخی از کارشناسان رخ دادن چنین وضعیتی را پیش‌بینی می‌کردند.

با یک نگاه، موفق ترین پتروشیمی در معاملات امروز پتروشیمی تبریز بود، و این بسیار هم طبیعی است. چرا که همانطور که پیشتر گفته شد، پلی استایرن ها امروز از اقبال بلندی برخوردار بودند و پتروشیمی تبریز به عنوان یکی از معدود تولیدکنندگان و تامین کنندگان پلی استایرن در کشور، می بایست روز خوبی را پشت سر گذاشته باشد. مواد عرضه شده توسط این پتروشیمی، رقابت هایی نظیر ۳۴ و ۳۱ درصد را تجربه کردند.

نکته دیگر عدم تمایل بازار به خرید انواع پلی اتیلن‌های بادی BL3 بود. برعکس هفته گذشته این کالای پلیمری در این هفته، مورد اقبال خریدارن واقع نشد و با رقابت‌هایی بسیار جزیی به فروش رفت.

امروز بیشتر کالاها در دامنه رقابت ۱۰ تا ۲۰ درصد به فروش رفتند. تعدادی از کالاها هم با رقابت‌هایی بالاتر از ۲۰ درصد و معدودی هم با رقابت‌هایی کمتر از ۱۰ درصد فروخته شدند.

اما رکورد دار رقابت های امروز، پلی استایرن انبساطی R400 پتروشیمی انتخاب بود که خریداران حاضر شدند برای به دست آوردن آن تا ۴۲ درصد نسبت به قیمت پایه با همدیگر رقابت کنند.

البته، باید منتظر ماند تا حجم خریدها مشخص شود، تا بهتر بتوان در مورد عرضه های این هفته سخن گفت. ذیلا مطابق معمول هر سه شنبه، نگاهی انداخته ایم به معاملات امروز تالار محصولات پتروشیمی بورس کالای ایران و معاملات مواد پلیمری را به دقت رصد کرده‌ایم و شما را نیز به مطالعه آن دعوت می کنیم:

امروز، سه شنبه نهم بهمن ماه ۱۳۹۷، پلی اتیلن سنگین اکستروژن EX3 محصول پتروشیمی امیرکبیر تا سقف ۸ درصد نسبت به قیمت پایه با رقابت معامله‌گران مواجه شده و قیمت کف فروش آن ۹۱۲۷ و قیمت سقف آن ۹۸۷۷ تومان ثبت گردید.

پلی اتیلن سبک خطی ۲۰۹ پتروشیمی امیرکبیر نیز با رقابت ۷ درصد مواجه شده و به قیمت کف ۸۱۲۷ تومان و قیمت سقف ۸۸۸۸ تومان به متقاضیان فروخته شد.

پلی استایرن معمولی ۱۵۵۱ پتروشیمی تخت جمشید و پلی اتیلن سنگین فیلم EX5 پتروشیمی مارون نیز به قیمت پایه معامله شدند.

پلی اتیلن سنگین لوله مشکی CRP100N که برای خرید آن توسط پتروشیمی امکان خرید اعتباری را نیز تحت شرایطی قائل شده بود، با ۷ درصد رقابت در قیمت پایه اش مواجه گردید و با قیمت کف ۹۱۸۹ تومان و قیمت سقف ۹۳۸۱ تومان به خریداران فروحته شد.

اکریلونیتریل بوتادین استایرن پتروشیمی خصوصی قائد بصیر که در پالت چوبی عرضه شد نیز با اقبال نسبتا خوبی مواجه شده و نسبت به قیمت پایه‌اش تا سقف ۹ درصد مورد رقابت معامله‌گران امروز بورس کالای ایران قرار گرفت و همین رقابت سبب شد تا این کالا به قیمت کف ۱۲۲۳۶ و قیمت سقف ۱۲۲۵۴ تومان فروخته شده و راهی انبارها شود.

پلی اتیلن سنگین بادی BL3 محصولی از پتروشیمی کرمانشاه بود که تا سقف ۵ درصد بیشتر نسبت به قیمت پایه معامله شد، قیمت کف این پلی اتیلن بادی، ۸۲۴۸ و قیمت سقف آن ۸۶۸۸ تومان ثبت شد. این پلی اتیلن‌های سنگین بادی در هفته گذشته، رونق بسیار خوبی داشتند.

پلی اتیلن سبک فیلم ۰۰۷۵ پتروشیمی بندرامام با ۴ درصد رقابت مواجه شد و به قیمت کف ۸۰۶۱ و قیمت سقفی معادل ۸۲۶۷ تومان به متقاضیان فروخته شد.

پلی اتیلن سبک فیلم ۰۲۰۰ بندر امام برای خریداران آنقدر ارزش داشت تا سعی کنند حتا اگر شده با ۵ درصد افزایش نسبت به قیمت پایه این محصول را به دست آورند، این کار را انجام دهند و همین مساله باعث رقابتی ۵ درصدی بر سر این کالا شد که قیمت کف فروش آنرا به ۸۰۹۲ و قیمت سقف ففروشش را به ۸۲۲۸ تومان رساند

پلی استایرن انبساطی R400 پتروشیمی انتخاب، بدون تردید اگر امروز محبوب ترین کالای بورس کالا لقب بگیرد، جای تعجب نیست. این کالا در میان خریداران آنقدر محبوب بود که آنها حاضر شدند تا سقف ۴۲ درصد بیشتر از قیمت پایه برای آن هزینه پرداخت نمایند و محوله‌هایی از این کالا را به انبارهای خود ببرند. البته باید دید این معامله از طرف بورس کالا منصفانه تشخیص داده خواهد شد یا خیر؟ اما به هر حال این درصد بالای رقابت بین خریداران باعث شد تا این کالا قیمت کف و سقف جداگانه ای نداشته باشد و با قیمت واحد ۱۲۸۸۸ تومان به فروش برسد.

پلی اتیلن سبک خطی ۲۰۹ پتروشیمی شازند اراک، که در پالت چوبی عرضه شد تا سقف ۵ درصد نسبت به قیمت پایه‌اش مورد رقابت واقع شد و به قیمت کف ۷۹۳۳ و قیمت سقف ۸۷۷۶ تومان به فروش رفت.

پلی اتیلن سبک خطی ۲۲B02 و پلی اتیلن سبک خطی ۲۲B03 از پتروشیمی مهاباد مانند پلی اتیلن سنگین فیلم HF110 پتروشیمی آریاساسول به قیمت پایه تعیین شده برایشان به فروش رفتند.

پلی اتیلن سبک فیلم ۰۱۹۰ پتروشیمی آریاساسول، با قیمت کف ۷۸۵۰ و قیمت سقف ۸۱۰۹ تومان فروخته شدند. خریداران بر سر این کالای پتروشیمی آریاساسول حاضر شدند تا سقف ۲ درصد به رقابت بپردازند که رقابتی جزیی بود.

پلی اتیلن سنگین لوله مشکی CRP100N پتروشیمی شازند، از اقبال خوبی برخوردار بود. این محصول که بیشتر برای ساخت لوله‌های گاز پلی اتیلنی استفاده می‌شود، آنقدر برای خریداران محبوبیت داشت که حاضر شدند تا بیش از یک پنجم قیمت پایه آن، یعنی ۲۲ درصد نسبت به قیمت پایه به رقابت بپردازند . قیمت کف این کالا امروز در تالار محصولات پتروشیمی، ۱۰۹۱۰ تومان و قیمت سقف آن ۱۱۰۵۶ تومان ثبت شد.

پلی اتیلن سنگین لوله مشکی CRP100N پتروشیمی جم، که در پالت پلاستیکی عرضه شد تا سقف حداکثر ۱۴ درصد مورد رقابت معامله‌گران بورس کالا واقع شد و با قیمت کف ۹۷۸۶ تومان و قیمت سقف ۹۸۸۸ روانه انبارها شد.

پلی اتیلن سنگین فیلم F7000 پتروشیمی مهر که در پالت چوبی عرضه شده بود به قیمت کف ۷۹۴۵ و قیمت سقف ۸۰۴۵ تومان به فروش رسید.

پلی استایرن مقاوم ۷۲۴۰ پتروشیمی تبریز با رقابتی جزیی معامله شد. قیمت سقف فروش این کالا ۱۰۵۶۷ تومان و قیمت کف آن ۱۰۱۶۰ تومان ثبت شد.

پلی اتیلن سنگین دورانی ۳۸۴۰ پتروشیمی تبریز حداکثر تا سقف ۳ درصد مورد معامله قرار گرفت و به قیمت سقف ۸۰۰۱ تومان به فروش رسید و راهی انبارها شد.

اکریلونیتریل بوتادین استایرن ۰۱۵۰ یا ABS 0150 در معاملات امروز حداکثر تا ۶ درصد رقابت نسبت به قیمت پایه خود را تجربه نمود و با قیمت کف ۱۱۹۱۷ و قیمت سقف ۱۲۰۵۳ تومان به متقاضیان فروخته شد.

پلی استایرن انبساطی ۲۰۰ پتروشیمی تبریز، آنقدر بین خریداران محبوب بود که آنها حاضر شدند تا ۳۱ درصد نسبت به قیمت پایه برای به دست آوردن این محصول به رقابت بپردازند و همین مساله سبب شد که قیمت کف فروش پلی استایرن انبساطی ۲۰۰ تبریز به رقم ۱۲۱۵۲ تومان و قیمت سقف فروش آن به رقم ۱۳۶۸۹ تومان برسد.

پلی اتیلن سنگین اکستروژن ۶۳۶۶M پالت چوبی پتروشیمی ایلام نیز رقابتی دو رقمی را تجربه کرد. خریدارن تا سقف ۱۴ درصد بر سر این کالا به رقابت پرداخته و آنرا با قیمت کف ۹۲۶۲ و ۹۳۲۶ تومان خریداری کردند.

پلی استایرن انبساطی ۳۰۰، حتا از گرید ۲۰۰ پلی استایرن انبساطی پتروشیمی تبریز محبوب‌تر بود و خریدارن تا ۳۴ درصد نسبت به قیمت پایه بر سر آن به رقابت پرداختند. این کالا نهایتا با قیمت کف ۱۲۴۶۶ و قیمت سقف ۱۳۱۱۱ به دست خریداران رسید.

پلی استایرن انبساطی ۴۰۰ پتروشیمی تبریز نیز با اقبال نسبتا خوبی مواجه شد . این ماده پلیمری تا سقف ۱۷ درصد نسبت به قیمت پایه مورد رقابت واقع شده و قیمت کف فروش آن ۱۰۵۹۵ و قیمت سقف فروشش ۱۱۹۵۷ تومان منظور گردید.

پلی استایرن انبساطی ۵۰۰ پتروشیمی تبریز، با قیمت کف ۹۵۳۳ تومان و سقف ۱۰۴۲۴ تومان به فروش رسید. بر سر این کالا تا حداکثر ۱۱ درصد رقابت نسبت به قیمت پایه تعیین شده از سوی دفتر توسعه صنایع تکمیلی رخ داد.

پلی اتیلن سنگین بادی ۸۲۰۰B تنها با یک درصد رقابت نسبت به قیمت پایه معامله شد. قیمت کف این کالای پتروشیمی ایلام ۷۹۷۰ و قیمت سقف آن ۸۳۹۹ تومان ثبت شد.

پلی اتیلن سنگین بادی BL3 پتروشیمی مارون، برعکس هفته گذشته با رقابتی جزیی معامله شد.

به طور کلی انواع پلی اتیلن‌های سنگین بادی که هفته گذشته با رقابت های بالایی معامله شده بودند، امروز هر چند با رقابت مورد خرید و فروش قرار گرفتند، اما به هیچ عنوان نمی توان گفت که شدت رقابت بر سر این کالای پلیمری به میزان دو هفته و هفته گذشته بود.

PET ها:

پلی اتیلن ترفتالات نساجی TG641 پتروشیمی تندگویان این هفته تا ۱۰ درصد نسبت به قیمت پایه مورد رقابت واقع شد و قیمت کف آن ۱۰۶۸۹ و قیمت سقف فروش آن ۱۱۱۲۶ تومان ثبت گردید.

پلی اتیلن ترفتالات نساجی TG645 تا حداکثر ۸ درصد مورد رقابت واقع شده و با قیمت ۱۰۲۸۹ و قیمت سقف ۱۰۵۹۷ تومان فروخته شد.

پلی اتیلن ترفتالات نساجی TG645 سوپر برایت نیز بیش از حداکثر ۶ درصد مورد رقابت واقع نشد و همین موضوع سبب شد تا قیمت کف آن ۱۰۳۰۶ و قیمت سقفش ۱۰۳۹۴ تومان رقم بخورد.

پلی اتیلن ترفتالات بطری BG825 که محصولی از پتروشیمی تندگویان است، مانند همه پلی اتیلن‌های ترفتالات تا سقف ۱۰ درصد مورد رقابت واقع شد و به قیمت کف ۱۱۷۵۸ و قیمت سقف ۱۲۵۰۰ تومان روانه انبارها شد. اختلاف قیمت سقف و کف این کالا چیزی در حدود ۷۵۰ تومان بود.

پلی اتیلن ترفتالات بطری BG735 نیز مانند گرید ۸۲۵ بطری با ۱۰ درصد رقابت نسبت به قیمت پایه‌اش مواجه شد. قیمت فروش این کالای پلیمری امروز ۱۱۳۵۱ تومان و قیمت سقف ۱۱۵۵۱ تومان رقم خورد.

پلی اتیلن ترفتالات بطری BG785 از پتروشیمی شهید تندگویان با قیمتی جزیی معامله شد. قیمت سقف این کالا ۱۰۶۴۰ تومان و قیمت کف این کالا ۱۰۳۸۱ تومان ثبت شد.

اشتراک گذاری