بهبود اندک رویکرد به بازار پلی پروپیلن ترکیه در میان فروشندگان بازار

فیبر

تقاضا برای گرید رافیا کماکان از فیبر کمتر است و این مسئله به فصل رکود فروش کیسه و نیز افزایش تقاضا برای کیسه‌های پلی پروپیلن نسبت داده شده است

در ترکیه، تعداد زیادی از معامله‌کنندگان اتفاق نظر داشتند که قیمت‌ها ممکن است به حداقل ممکن رسیده باشند؛ بازار پلی پروپیلن وارداتی نیز شاهد افزایش‌های مختصری در بازه‌ی بالای قیمت‌ها بود.

در بازار واردات، تاجران گزارش داده‌اند نرخ‌های اعلام‌شده در بازه‌ی پایین قیمت‌ها چندان پرتعداد نبوده‌اند و قیمت‌های بازه‌ی بالای قیمت‌ها نیز ۱۰ دلار در هر تن رشد داشته است.

پلی پروپیلن گرید رافیای عربستان سعودی به ۱۱۰۰ تا ۱۱۳۰ دلار در هر تن (CIF ترکیه، شامل ۶/۵ درصد عوارض، نقد) رسیده است. گرید رافیای کره‌ی جنوبی ۱۱۷۰ تا ۱۲۰۰ دلار در هر تن (CIF، نقد، معاف از مالیات) قیمت گرفته است.

گرید فایبر عربستان سعودی در نرخ ۱۱۶۰ تا ۱۱۹۰ دلار در هر تن (CIF، نقد) ثابت ماند. قیمت‌های گرید فایبر ایرانی معادل ۱۲۰۰ تا ۱۲۳۰ دلار در هر تن (CPT/FCA مشمول ۶/۵ درصد عوارض، نقد) عرضه شد. در این میان، گزارش شد گرید فایبر کره‌ای در نرخ ۱۲۶۰ دلار در هر تن (CIF، نقد) فروخته شد.

پروپیلن کوپلیمر رندوم نوع ۳ با افزایش نسبت به ابتدای ماه همراه بود و قیمت‌ها از سوی عرضه‌کنندگان معاف از عوارض ۱۳۴۰ تا ۱۳۶۰ دلار در هر تن ارائه شد. پروپیلن کوپلیمر دسته‌ای گرید تزریقی با شاخص جریان مذاب بالا از کره‌ی جنوبی در نرخ ۱۲۳۰ تا ۱۲۵۰ دلار در هر تن (CIF، نقد) ارائه شد. تاجری اظهار داشت عرضه‌ی پروپیلن کوپلیمر رندوم گرید تزریقی ممکن است در روزهای آتی با محدودیت همراه شود.

قیمت‌های پلی پروپیلن گرید رافیا در بازار داخلی در نرخ ۱۴۴۰ تا ۱۴۷۰ دلار در هر تن (شامل مالیات بر ارزش افزوده) ثابت ماند، اگرچه برخی محصولات برای تحویل در ماه فوریه با قیمت ۱۴۲۰ تا ۱۴۳۰ دلار در هر تن عرضه شدند. بر اساس گزارش معامله‌کنندگان، با توجه به رویکرد افزایشی فروشندگان، روند کاهش‌ها متوقف شده است.

تاجران اظهار داشتند: «به دنبال برگزاری نمایشگاه Domotex در ابتدای این ماه، تمایلات برای خرید قیمت‌های گرید فایبر بیشتر شده اما تبادلات به طور کل در بازار این هفته با افت همراه بوده است.» تقاضا برای گرید رافیا کماکان از فیبر کمتر است و این مسئله به فصل رکود فروش کیسه و نیز افزایش تقاضا برای کیسه‌های پلی پروپیلن نسبت داده شده است.

در آینده، با توجه به برتری روبه‌کاهش بازار پلی پروپیلن ترکیه نسبت به چین تصور نمی‌شود قیمت‌های پلی پروپیلن هنوز جا برای کاهش داشته باشند. بر اساس شاخص تحلیلی ChemOrbis طیِ دو هفته‌ی گذشته، متوسط هفتگی اختلاف بین بازارهای پلی پروپیلن هموپلیمر چین و ترکیه در حوالی ۳۰ دلار در هر تن در نوسان بوده است. معامله‌کنندگان همچنین بر این عقیده هستند که قراردادهای پروپیلن اروپا در آینده‌ی نزدیک باعث بهبود رویکرد به بازار پلی پروپیلن خواهد شد چراکه انتظار می‌رود این قراردادها با روندی ثابت یا اندکی افزایشی منعقد شوند. با وجود این، معامله‌کنندگان اظهار می‌دارند که عوامل افزایشی ازجمله افزایش قیمت‌های خوراک و همچنین بهبود بازار چین ممکن است تاثیری شدید در بازار پلی پروپیلن ترکیه داشته باشد. رکود اقتصادی، انتخابات شورای شهر در ماه مارس و نوسان در نرخ برابری ارز از عواملی هستند که باید به آن‌ها توجه کرد چراکه ممکن است همچنان روی تقاضای بازار تاثیرگذار باشند.

مهم‌ترین نکات

• به علت فصل رکود بازار، تقاضای گرید رافیا کمتر از گرید فایبر است.

• تلاش فروشندگان برای افزایش قیمت‌های پلی پروپیلن برای ماه فوریه.

• بازار پلی پروپیلن به حداقل قیمت ممکن رسیده است.

• نبود تقاضا ممکن است تاثیر افزایش قیمت‌های خوراک را خنثی کند.

• نرخ در بازار داخلی (دلار در هر تن): گرید رافیا ۱۴۴۰ تا ۱۴۷۰ (با شرایط ex-warehouse).

• محصولات وارداتی عربستان سعودی (دلار در هر تن): گرید رافیا ۱۱۰۰ تا ۱۱۳۰ | گرید فایبر ۱۱۶۰ تا ۱۱۹۰ (CIF).

• به علت فصل رکود بازار، تقاضای گرید رافیا کمتر از گرید فایبر است.


منبع: پتروتحلیل

اشتراک گذاری