رونق ادامه‌دار «بازار پلیمرها» در سایه کاهش قیمت‌های پایه

پلیمر

هفته دوم بهمن ماه را بایست هفته «افزایش‌ها» در تالار محصولات پتروشیمیِ بورس کالای ایران و بازار پلیمرها خواند.

در این هفته و تاپایان معاملات روز سه شنبه، عرضه‌ها با افزایش بیش از سه هزار تنی مواجه شدند. این افزایش عرضه برای وضعیت نسبتا پر رونق این روزهای بازار پلیمرها، افزایشی مفید ارزیابی می‌گردد و از یکسو، بیانگر مشکلات و معضلات پتروشیمی‌ها در صادرات محصولاتشان نیز هست. در سنوات گذشته، وقتی که بازار با افزایش تقاضا مواجه می‌شد، پتروشیمی‌ها دست به مدیریت بازار می‌زدند و به این ترتیب می‌توانستند، عرضه‌های محدود خود را به بالاترین قیمت ممکن به فروش برسانند. اما امسال و در هفته‌های گوناگون، مشاهده می‌شود که با وجود افزایش تقاضا، پتروشیمی به سمت عرضه‌های قطره چکانی نمی‌روند تا با ایجاد کمبود عرضه، سودهای سرشار ببرند. این اتفاق برای صنایع پایین دستی یک اتفاق مبارک است، اما به معنای مشکلات فراوان در صادرات پتروشیمی‌هاست که با توجه به نیاز دولت به ارزهای پتروشیمی‌ها، از نگاه دولتمردان اصلا هم امرمثبتی نیست.

لازم به ذکرست، که در گروه‌های کالایی نظیر پلی پروپیلن‌ها { به ویژه نساجی} اصولا ما با کمبود در تولید مواجه هستیم، و لازم است برای بهبود وضعیت تولید پلی پروپیلن‌ها را افزایش دهیم. البته فعلا با وضعیتی که تحریم ایجاد کرده است، این کمبود را با استفاده از واردات نیز نمی توان مرتفع نمود و موانعی زیاد بر سر این روش تامین پلی پروپیلن مورد نیاز صنایع پایین دستی وجود دارد.

افزایش عرضه ۳ هزار تنی در حالی بود که ثبت تقاضا، بیش از ۱۲ هزارتن افزایش را تجربه کرد که همین موضوع سبب شد، میزان تقاضا برای خرید پلیمرها این هفته به بالای صد هزار تن برسد. به صورت دقیق‌تر، میزان ثبت تقاضا در این هفته بیش از ۱۰۸ تن بود که رقم بسیار مناسبی است.

با توجه به افزایش عرضه ها، و نیز روند صعودی ثبت تقاضا، نزدیک بودن پایان سال، خالی بودن انبارهای تامین کنندگان بازار آزاد، به نظر بدیهی است که حجم معاملات هم افزایش یابد و چنین هم شد. در این هفته، دوباره حجم معاملات به بالای ۶۰ هزار تن بازگشت و به رقم بیش از ۶۷ هزارتن و پانصد تن رسید که نزدیک به ۹ هزار تن بیش از هفته گذشته بود.

بیشترین افزایش عرضه برای گروه های پلی اتیلن سنگین بادی و پلی اتیلن سنگین اکستروژن روی داد . این هفته پلی استایرن ها نیز با افزایش عرضه مواجه شدند و از کالاهای بسیار محبوب بازار پلیمرها بودند.

در هفته دوم بهمن ۹۷، می بایست روز دوشنبه را روز آتش بازی انواع پلی پروپیلن‌ها نامید. این کالای پلیمری همواره از جذاب ترین کالاها به حساب می رود، اما این هفته رقابت ها به ویژه برای پلی پروپیلن های تزریقی یا شیمیایی بسیار بالا بود. به وجهی که ۱۵ رقابت بالای این هفته به پلی پروپیلن ها تعلق گرفت. البته یکی دو گرید از پلی استایرن های انبساطی نیز در میان این ۱۵ رکوردار هفته بودند. اما بدون شک بازار پلی پروپیلن ها، نیاز به عرضه بیشتر دارد و در صورت ادامه همین روند، یعنی کاهش قیمت پلی پروپیلن ها به تابعیت از قیمت دلار کشف نرخ پلیمرها و ثبات عرضه، ما شاهد خواهیم بود که قیمت های این گروه سر به فلک بکشند و هفته های آتی رقابت بر سر این کالاها داغ تر از این هفته شود. افزودن سقف خرید به انواع گرید پلی پروپیلن ها که این هفته تمهید بورس کالا بود، ثمری جز افزایش رقابت به خاطر جو روانی ایجاد شده نبود.

این هفته PETها، پلی اتیلن سبک فیلم،پلی اتیلن سنگین فیلم و پلی اتیلن سنگین تزریقی با کاهش معاملات مواجه بودند.

در مجموع حالا با گذشت سه هفته پیاپی، انجام معاملات بالای ۵۵ هزار تن، می توان گفت بازار پلیمرها از رکود خارج شده است. سیاست دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی در پایین نگاه داشتن قیمت ها و نزدیک بودن پایان سال، و برخی دیگر از عوامل دست به دست هم داده اند تا بالاخره روندی که در آن برای چند هفته و ماه حجم معاملات به ۴۵ هزار تن هم نمی رسید، به پایان رسد و بازار پلیمرها از رکود خارج شده و به سمت رونق حرکت کند. البته نباید فریب خورد و بی سبب شادمانی کرد، چرا که با فرا رسیدن سال نو و کمبود نقدینگی واحدهای تولیدی، ادامه این روند در سال آتی محتمل به نظر نمی رسد، مگر اینکه از حالا برای ادامه این شرایط فکری شده و تمهیدی اندیشیده شود.

اشتراک گذاری