در بیست‌ و چهارمین نمایشگاه نفت چه گذشت؟

بیست و چهارمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، صبح چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ با حضور بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت و شرکت‌هایی از ایران، اسپانیا، آلمان، ایتالیا، اوکراین، چین، روسیه، هلند، آذربایجان و … در فضایی به وسعت ۳۵ هزار و ۷۶۶ مترمربع در نمایشگاه بین المللی تهران آغاز به کار کرد و ۱۴ اردیبهشت آخرین روز برگزاری این نمایشگاه بود.

شیمی بازار در خصوص رویدادهای مهم این دوره از نمایشگاه گزارشی نوشته است که به شرح ذیل می باشد:

افتتاح دفتر شرکت ملی نفت ایران در عراق

 

در حاشیه بیست‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی نفت تهران، برای نخستین بار نشستی میان مدیران ارشد وزارت نفت عراق با سازندگان تجهیزات صنعت نفت با حضور محمود عبدالامیر هاشم، معاون وزیر نفت عراق، رامین قلمبر دزفولی، مدیر پشتیبانی، ساخت و تامین کالای شرکت ملی نفت ایران و سازندگان تجهیزات نفتی، به‌منظور بررسی راهکارهای تسهیل راه‌اندازی دفتر نمایندگی شرکت ملی نفت ایران در عراق برگزار شد.

قلمبر دزفولی، با بیان اینکه نشست یادشده به‌منظور ارتباط بین سازندگان داخلی ایران با صنعت نفت عراق برگزار شد، افزود: حدود سه سال است که به دنبال اجرایی ساختن این هدف بودیم، زیرا سازندگان ایرانی در این زمینه به‌ شکل مستقل عمل کرده و در عراق حضور داشتند و ‌اکنون به دنبال این هستند که تا پایان امسال دفتر نمایندگی شرکت ملی نفت ایران را به نمایندگی از وزارت نفت، در عراق راه‌اندازی کنند.

مدیر پشتیبانی، ساخت و تامین کالای شرکت ملی نفت ایران افزود: شرکت‌هایی که به تایید شرکت ملی نفت ایران برسند، می‌توانند در پروژه‌هایی که وزارت نفت عراق اجرا می‌کند حضور داشته باشند.

افزایش تولید ۸۰ هزار بشکه‌ای نفت از غرب کارون و میدان آذر

 

تورج دهقان مدیرعامل شرکت متن در نشست حاشیه‌ای نمایشگاه اظهارداشت: تمرکز اصلی شرکت متن در حوزه غرب کارون بوده است حوزه غرب کارون به عنوان یک حوزه پرظرفیت و تازه کشف شده مطرح است که بالغ بر ۷۰ میلیارد بشکه ذخیره نفتی را در خود جای داده است.

وی با بیان اینکه تحریم‌ها علیه ایران بی‌سابقه بوده است، افزود: تاکنون منابع خوبی برای توسعه غرب کارون اختصاص داده شده و دستاوردهای قابل توجهی در این حوزه به دست آ‌مده است به طوری که می‌توان گفت عقب‌ماندگی از رقیب و حریف خود در این بخش از میادین مشترک نداریم و توانسته‌ایم در شرایط بحرانی کشور از منافع ملی دفاع کنیم.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت گفت: طرح‌های متعددی برای توسعه غرب کارون و همچنین دیگر میدان‌های نفتی در دست اجرا داریم که امیدواریم با موفقیت به سرانجام برسند.

بهره برداری از ۲۵۰۰ جایگاه سی‌ان جی

 

حمید قاسمی مدیر سی‌ان‌جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در حاشیه بیست و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی نفت در نشستی خبری، با اشاره به این‌که سهم گاز از سبد انرژی ما در حال حاضر ۱۳ درصد است، بیان کرد: در برنامه اولیه قرار بود این سهم معادل ۷۶ درصد باشد که نشان می‌دهد کم‌کاری‌هایی در این بخش انجام شده است.

وی با اشاره به این‌که ایران دارای بزرگ‌ترین ذخایر گاز جهان است، گفت: در حال حاضر حدود ۲۵۰۰ جایگاه سی‌ان جی در حال بهره‌برداری است و ۱۲۰ جایگاه تا پایان سال به آن اضافه خواهد شد.

وی افزود: در حال حاضر ظرفیت جایگزینی بیش از ۴۰ میلیون لیتر بنزین با سی‌ان‌جی در خودروها وجود دارد، اما تاکنون ۲۱ میلیون مترمکعب سی ان جی جایگزین بنزین شده است.

قاسمی با اشاره به این‌که در بخش تولید تجهیزات این صنعت ۹۰ درصد خودکفا هستیم، اظهار کرد: شش کارخانه بزرگ مخزن‌سازی و چهار شرکت بزرگ کمپرسورسازی در کشور فعال هستند.

قرارداد تأمین کاتالیست تولید متانول امضا شد

 

نخستین قرارداد تأمین کاتالیست تولید متانول میان شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی و پتروشیمی سبلان با حضور معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی و معاون مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت امضا شد.

براساس نتایج تلاش‌های شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی برای ساخت کاتالیست بومی سنتز متانول و انجام تست‌های لازم و پایلوت، قرارداد تأمین این کاتالیست با شرکت صنایع پتروشیمی سبلان که از زیرمجموعه‌های شرکت انرژی سپهر است، امضا شده است.

ساخت چهار پارک پتروشیمی

 

رسول اشرف‌زاده مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری پتروشیمی ایرانیان با اشاره به برنامه‌ریزی برای ساخت و بهره‌برداری از پروژه ۲.۷ میلیارد یورویی گفت: پیش‌بینی می‌شود ‌امسال طرح توسعه پتروشیمی ایلام شامل واحد شیرین‌سازی خوراک و پلی اتیلن و طرح اوره آمونیاک لردگان در مدار بهره‌برداری قرار ‌گیرد.

وی همچنین از پروژه اتیلن گچساران، طرح پلی اتیلن پتروشیمی دهدشت، طرح توسعه پتروشیمی ارومیه، شیمیایی صدف عسلویه به عنوان دیگر طرح‌های در حال ساخت گروه سرمایه‌گذاری پترول نام برد و افزود: همزمان با ساخت واحدهای بالادستی پتروشیمی، قصد دارد از خوراک این پتروشیمی‌ها برای تکمیل زنجیره ارزش و ایجاد اشتغال پایدار به ویژه در مناطق محروم و کمتر توسعه‌یافته استفاده بهینه‌تری به عمل آورد.

اشرف زاده افزود: ساخت چهار پارک پتروشیمی جدید در دستور کار قرار گرفته است که ساخت پارک پتروشیمی ملامین ارومیه، پارک پلی پروپیلن ایلام، پارک بنزین پیرولیز و پارک اوره رزینی لردگان از مهمترین طرح‌ها محسوب می شوند.

اشرف‌زاده همچنین با اشاره به پیشرفت ۴۰ درصدی ساخت واحد پلی پروپیلن پتروشیمی ایلام تاکید کرد: پیش‌بینی می‌شود بر اساس برنامه زمان‌بندی، این طرح تا پایان سال ۱۳۹۹ در مدار بهره‌برداری قرار بگیرد.

رونمایی از ۵ دستاورد فناورانه پژوهشگاه صنعت نفت

 

آیین رونمایی از فناوری‌های طراحی و توسعه سامانه MICRO CHP، تجاری‌سازی سنسورهای گازی، آب، خاک، روغن کمپرسور هواSSR Ultra Coolant، کاتالیست واحد RCD پالایشگاه اراک و سیلیس کروی توخالی در بیست و چهارمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی برگزار شد.

جعفر توفیقی، رئیس پژوهشگاه صنعت نفت اشاره به لزوم حرکت صنعت و اقتصاد کشور به سوی اقتصاد و صنعت دانش‌بنیان است، اظهار داشت: تجربه جهانی نشان می‌دهد که ارزش افزوده بیشتر مرهون توجه هرچه بیشتر به دانش و مراکز دانشی و پژوهشی است.

وی با بیان اینکه محدودیت‌های بین‌المللی اعمال شده برای کشور فرصت بسیار خوبی برای استفاده از توانمندی‌های داخلی است، افزود: پژوهشگاه صنعت نفت تنها به نیازهای جاری صنعت نفت نمی اندیشد، بلکه به دنبال کسب فناوری‌های نو برای توسعه و پیشبرد هرچه بهتر و بیشتر صنعت نفت در آینده است.

بازدید مدیرعامل شستا از نمایشگاه بین المللی نفت و گاز

 

محمد رضوانی‌فر در این بازدید از نزدیک در جریان روند برگزاری نمایشگاه و حضور شرکت‌های زیرمجموعه شستا در بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی قرار گرفت.

مخدومی، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین «تاپیکو» در این بازدید گزارشی از آخرین دستاوردهای هلدینگ تاپیکو و‌ زیر مجموعه‌های آن را به مدیرعامل شستا ارائه کرد.

رضوانی‌فر در ادامه از غرفه شرکت‌های تامین سرمایه امین، شرکت سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی، شرکت نفت ایرانول، شرکت روانکاران احیا سپاهان، و شرکت نفت پاسارگاد نیز بازدید کرد.

اشتراک گذاری