جای خالی تکنولوژی‌های نوین در صنعت مواد شیمیایی

مهیار کارگر-مدیرعامل شرکت کانگورو

شرکت تولیدی صنعتی علمی سازان پاسارگاد با برند (KANGAROO) در سال ۱۳۸۶ با هدف تولید و تأمین مواد اولیه شیمیایی و پلیمری مورد نیاز کارخانه های صنایع پایین دستی داخلی، نفت، گاز و پتروشیمی تأسیس گردید.

به گزارش شیمی نیوزشرکت کانگورو در سال ۲۰۱۴ با اخذ نمایندگی رسمی از شرکت الساپا استرالیا (ELSAPA Australia PTY Ltd) فعالیت خود را به صورت تخصصی در حوزه واردات، تأمین مواد شیمیایی و پلیمری خاص متمرکز نموده و همزمان با راه اندازی پایگاه فروش مواد شیمیایی و پلیمری برای اولین بار در کشور، توانسته است گامی مهم در ارتقای مدیریت زنجیره تأمین مواد اولیه، توزیع و تغذیه خطوط تولید بردارد.

در این راستا گفت‌وگویی با مهیار کارگر مدیر شرکت کانگور داشته ایم که به شرح ذیل است.

 شیمی نیوز: شرکت کانگورو شرکتی موفق در عرصه بازرگانی و صنعت مواد شیمیایی است. رمز این موفقیت را در چه چیزی می دانید؟

شرکت کانگورو مجموعه ای از متخصصان شیمیایی و پلیمری و با تجربه با ارزش درکشور ایران و همین‌طور در سطح بین‌المللی در شبکه تولید، تأمین و توزیع مواد شیمیایی می‌باشد. شرکت کانگورو با شعار «Make It Simple»‌‏و یا «کارها رو ساده کن» تأمین و تحویل سریع و با کیفیت مواد شیمیایی و پلیمری در سطح ایران و همچنین صادرات محصولات تولیدی کشور عزیزمان ایران را در سرلوحه کار خود قرار داده است.

شیمی نیوز:  فکر می‌کنید خصوصیات ذکر شده وجه تمایز شرکت کانگورو با رقبا باشد؟

در بازارمواد شیمیایی، بیش از ۴٠٠ شرکت در زنجیره تأمین وجود دارند. شرکت کانگورو سعی بر استفاده از ایده‌سازی ارتباط با مشتریان، بهره‌گیری از مدیریت به روز، کارشناسان خبره و ایجاد زیرساخت‌های نرم افزاری و سخت افزاری پیشرفته در شهرهای مختلف ایران را دارد تا خدمات خود را نسبت به سایر رقبا متمایز کنیم.

شیمی نیوز: در حال حاضر وضعیت بازار صنعت مواد شیمیایی ایران را چگونه بررسی می‌کنید؟

با وجود سابقه طولانی ایران در زمینه صنعت نفت و ایجاد صنایع پیشرفته پتروشیمی در سراسر کشور فرصت رشد فراوانی برای صنایع مرتبط با این صنعت ایجاد شده است، به طوری‌که علاوه بر بازار ٨٠ میلیونی داخل، فرصت بی‌نظیری برای این صنایع در کشورهای همسایه و در وسعت جمعیت ۴٠٠ میلیونی ایجاد شده است و در صورت استفاده بهینه از نیروی جوان کشور و با برنامه‌ریزی  پیشرفته آینده خوبی را برای این صنعت در کشور پیش‌بینی می‌کنم.

شیمی نیوزدر حال حاضر در مقایسه با کشورهای پیشرفته در این صنعت چه کمبوداتی داریم؟

بهره گیری از تکنولوژی های نوین و استفاده دانش مهندسی جدید جهت تولید مواد با ارزش افزوده بالا از نقاط ضعف این صنعت است که در این راستا مدیران کانگورو با بهره‌گیری از شرکت مادر در کشور استرالیا (ELSAPA AUSTRALIA)  و همینطور ایجاد شرکت ELSAPA ENGINEERING  در ایران خدمات ارزنده ای در زمینه خرید و ایجاد تکنولوژی و مهندسی به شرکا و مشتریان ارائه کرده است که از جمله آنها می‌توان ایجاد دانش تولید واحد۵٠ هزارتنی هگزان در عسلویه و همینطور ایجاد خطوط تولید مواد شیمیایی مورد نیاز صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی درنقاط مختلف ایران و همچنین تولید مواد افزودنی خاص به جهت قطع واردات این محصولات در مجموعه تولیدی در شهر اصفهان نام برد.

شیمی نیوز: کدام یک از محصولات صادراتی شرکت طرفدار بیشتری دارد؟ علت آن چیست؟

 پلیمرها و حلال‌های پالایشگاه همچون حلال ۴۰۲ از استقبال بیشتری برخوردار بوده که مهم ترین دلیل آن وجود خوراک ارزان‌تر این صنایع و وجود زیر ساخت‌های مالی و لجستیک و همین‌طور ایجاد راه‌های موثر ارتباطی با مشتریان خارج از کشور در مجموعه کانگورو از دلایل موفقیت در زمینه صادرات این محصولات می‌باشد.

شیمی نیوز: فکر می کنید بازار متشکل ارزی و بورس کالا به شفافیت بازار واردات و تامین ارز واردکنندگان کمک کند؟

در تمام دنیا بهره گیری از ابزار مالی نوین در جهت ایجاد صنایع نقش مهمی دارند و در این راستا در ایران هم اقدامات مناسبی انجام شده است که ارایه محصولات پتروشیمی در بورس و ایجاد بازار متشکل بورس نمونه آن است، هر چند توجه بیشتر به نیازمندی تولیدکنندگان و در کنار آن ایجاد زیر ساخت‌های تأمین مالی و نقدینگی می‌تواند نقش این نهادها را تقویت کند. شرکت کانگورو با بهره‌گیری از روابط مثبت و سازنده خود با چندین نهاد مالی کمک موثری به تولید کنندگان می‌کند.

شیمی نیوزچالش‌های پیش رو بر سر راه فعالیت شرکت در حال حاضر چیست؟

مهم‌ترین چالش، نبود آموزش کافی کارشناسان این شرکت در بدو ورود می‌باشد که کانگورو با برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری در این زمینه سعی در آموزش متخصصان جوان نموده و باعث متفاوت شدن محیط کسب وکار در این صنعت شده است.

شیمی نیوز: نقش رسانه ها را چه قدر موثر در بهبود شرایط این صنعت می‌دانید؟

رسانه ها همچون پل ارتباطی بین این صنعت و مشتریان و از طرف دیگر نهادهای تصمیم‌گیر در کشور هستند و شرکت شیمی بازار و رسانه خبری آنها شیمی نیوز، با وجود نیروهای متخصص و حرفه ای ارتباط با مشتری را برای ما تسهیل کرده است و به راحتی می تو انیم از اخبار صنعت آگاه شویم و امیدواریم دیگر رسانه‌های مشابه از تجربیات شیمی‌نیوز در جهت بهبود نقش رسانه ها استفاده کنند و فرآیند ارتباط با صنایع را ساده و موثرتر نمایند.

شیمی نیوز: شرکت کانگورو درسال گذشته چه دستاوردهایی داشت؟

ایجاد دانش فنی برای مشتریان و مصرف کنندگان مواد شیمیایی، پلیمری، ساده‎تر کردن فرآیند تولید و تأمین و جذب ده‌ها جوان فارغ‌التحصیل دانشگاه و آموزش و بهره گیری از این نیروهای جوان از مهم‌ترین دستاوردهای کانگورو می‌باشد.

شیمی نیوزطرح توسعه شرکت برای سال پیش رو چیست؟

ایجاد خط تولید رنگ و رزین در کارخانه اصفهان و بهبود زیر ساخت‌های نرم افزار و سخت افزاری شرکت برای ت‌مین کالا طی ٣٠ دقیقه و تحویل آن با قیمت رقابتی در استان تهران طی حداکثر ٣ ساعت و در سراسر کشور طی حداکثر ٣٠ساعت از جمله برنامه‌های بلند مدت مدیران و متخصصان این شرکت است.

 

اشتراک گذاری