رکود بازار محصولات پتروشیمی در بورس کالا

چند هفته ای می‌شود که بازار محصولات پتروشیمی دچار رکود شدیدی شده و هفته گذشته نیز شاهد افت ۱۶ هزار تنی تقاضا در بورس بودیم.

به گزارش شیمی نیوز؛ در دومین هفته از تیر ماه ۱۳۹۸، تالار معاملات پتروشیمی شرکت بورس کالای ایران، میزبان بیش از ۸۵ هزار تن از انواع مواد پتروشیمی بود، که توسط تولیدکنندگان مختلف عرضه شده بود، که حدود ۴۷ درصد از این عرضه ها توسط متقاضیان خریداری شد و نسبت به هفته گذشته هفت درصد کمتر شده است.

بدین ترتیب در دومین هفته معاملاتی از تیر ماه ۱۳۹۸ حجم عرضه ها برابر با ۸۵.۰۶۲ تن بوده است، این حجم از عرضه برای این هفته را می‌توان مناسب ارزیابی کرد، اما چند هفته‌ای می‌شود بازار دارای شرایط رکودی است.

تقاضا نیز برابر با  ۵۶.۲۸۳ تن بوده است، که نسبت به هفته گذشته ۱۶ هزار تن کاهش را تجربه کرده است. در این هفته با وجود اینکه در گذشته ذکر شده بود که بورس کالای ایران در ابلاغیه ای سقف ثبت سفارش را در مورد بسیاری از گروه های کالایی افزایش داده بود ولی همانطور که مشاهده می شود کمکی در جهت کاهش رکود بازار نکرده است و تنها به طور موقت در اولین هفته تیر ماه حجم تقاضا و معاملات اندکی افزایش یافته بود.

حجم معاملات نیز در این هفته برابر با ۳۹.۷۴۷ تن بوده است، که نسبت به هفته گذشته کاهش نسبتا زیاد و هشت هزار تنی یافته است، که این کاهش هم تحت تاثیر رکود شدید حاکم بر بازار است. به نظر می رسد کاهش نرخ دلار و به صرفه نبودن قیمت خیلی از کالاها برای قاچاق نیز از دیگر دلایل تشدید رکود حاکم بر بازار این کالاها بوده است.

همانطور که پیشتر هم ذکر شد این میزان معاملات نشان دهنده این است، که ۴۷ درصد محصولات عرضه شده توسط متقاضیان خریداری شده است.  حجم معاملات نسبت به هفته گذشته بیش از هفت هزار تن کاهش را تجربه کرده است. از طرف دیگر ضعف مصرف نهایی هم باعث شده است، حجم معاملات کاهش بیشتری را تجربه کند.

در این هفته ۲۴ گرید از ۹۲  گرید عرضه شده با رقابت قیمتی معامله شدند، رقابت های قیمتی بین ۱ درصد تا ۳۴ درصد بوده است، بیشترین رقابت قیمتی و به میزان ۳۴ درصدی برای کالای PP-ZR230C نویدزر است.

 

 

 

سهم گروه های مختلف از عرضه ها ، تقاضا و حجم معاملات هفته دوم تیر ۱۳۹۸

 

 

 

در نمودار های زیر سهم هر گروه کالایی از عرضه ها و تقاضای این هفته مشخص است:

 

درصد سهم هر گروه کالایی در عرضه های این هفته پلیمرها

همانطور که در نمودار مشخص است، بیشترین حجم عرضه مربوط به گروه پلی اتیلن سبک فیلم است، که با ۱۲ درصد سهم بازار و با ۹.۴۶۴ تن عرضه در صدر عرضه های بازار هفته جاری قرار دارد، رتبه دوم نیز به پلی پروپیلن نساجی و با ۱۲ درصد و با ۹.۴۶۱ تن عرضه اختصاص دارد. گروه پلی اتیلن سنگین اکستروژن نیز با ۸.۵۵۰ تن عرضه که معادل با ۱۱ درصد عرضه های بازار می باشد، رتبه سوم را به خود اختصاص داده بود. گروه PET بطری هم با ۹ درصد سهم از عرضه های این هفته در رده بعدی قرار داشت. در کل گروه های مطرح شده ۴۴ درصد حجم کل عرضه های بازار را به خود اختصاص داده اند.

 

 

درصد سهم هر گروه کالایی در تقاضای این هفته پلیمرها

گروه پلی پروپیلن نساجی و با ۱۴ هزار و ۲۲۸ تن تقاضا و معادل ۲۹ درصد کل تقاضای بازار، بیشترین تقاضای این هفته را به خود اختصاص داده است ، بعد از این گروه PET بطری و با ۶ هزار و ۴۴۶ تن تقاضا و سهم ۱۳ درصدی از کل تقاضا در رده بعدی قرار داشت، گروه پلی پروپیلن شیمیایی نیز با تقاضایی معادل ۴ هزار و ۹۸۰ تن و معادل ۱۰ درصد تقاضای بازار در رده سوم قرار داشت، گروه PVC نیز ۹ درصد از تقاضای بازار در این هفته را به خود اختصاص داده بود تا از دیگر گرید های جذاب این هفته باشد، چهار گروه مذکور جمعا ۶۱ درصد کل تقاضای بازار را به خود اختصاص داده اند.

 

 

 

برترین گریدهای بازار در دومین هفته از تیر ماه ۱۳۹۸

 

 

 

همانطور که در جدول مشخص است، بیشترین رقابت قیمتی در این هفته برای کالای PP-ZR230C نویدزرشیمی  بوده است، که رقابت قیمتی برابر با ۳۴ درصد را تجربه کرده است. پس از آن کالای پلی پروپیلن ZB332C  نویدزرشیمی است که رقابت قیمتی ۳۲ درصدی را تجربه کرده است.

پلی استایرن انبساطی ۲۰۰ پتروشیمی تبریز نیز در این هفته با ۱۶ درصد رقابت قیمتی در رده سوم پر رقابت ترین گریدهای هفته قرار گرفته است.

گریدهای پلی پروپیلن شیمیایی ZR340R نویدزرشیمی و ZH515MA هم در این هفته رقابت های قیمتی بالایی را تجربه کرده اند که به ترتیب برابر با ۱۳ درصد و ۹ درصد رقابت قیمتی است و نسبت به هفته گذشته کاهش در رقابت قیمتی را تجربه کرده اند.

ABS 050  پتروشیمی قائدبصیر  هم در این هفته رقابت قیمتی ۹ درصدی را تجربه کرده است، تا از دیگر گریدهای جذاب این هفته باشد. رقابت قیمتی بالا برای این کالا در نوع خود جالب است زیرا مدت ها بود روند معاملاتی این محصول متعادل بود.

کالاهای پلی اتیلن سبک فیلم ۰۰۷۵ بندر امام ، پلی استایرن انبساطی ۳۰۰ تبریز و PVC-E6834 اروند نیز به ترتیب رقابت های قیمتی ۷ درصدی ، ۷ درصدی و ۶ درصدی را تجربه کرده اند.

پلی پروپیلن های نساجی : بیشترین رقابت در این گروه کالایی برای گرید های  ۵۵۰J نویدزرشیمی و ۰۶۰ پلی نار  و به میزان ۶ درصد بوده است. گرید C30S مارون نیز با رقابت قیمتی ۴ درصدی در رده بعدی قرار داشته است. دو گرید ۱۱۰۲XL و ۱۱۰۲L رجال نیز رقابت های قیمتی ۳ درصدی را تجربه کرده اند تا از دیگر گریدهای جذاب این گروه باشند. همانطور که مشاهده می شود باز هم به مانند گذشته گرید های با MFR: 3-6 در این گروه رقابت های قیمتی بالاتری را تجربه کرده اند و گرید های دارای MFR بالا معاملات متعادلی را تجربه کرده اند.

همانطور که مشاهده شد، در این هفته هم رکود شدید  حاکم بر بازار مواد اولیه پلیمری کشور مشهود بوده است و انتظار می رود پتروشیمی ها برای عبور از این رکود سریعتر چاره ای بیندیشند. بورس کالای ایران با برداشتن سقف ثبت سفارش برخی از گروه های کالایی و افزایش سقف برخی دیگر سعی در بهبود اوضاع داشت ولی این راه حل پاسخ کافی را نداده است زیرا این راه حل به نوعی یک اثر موقت دارد.  در حال حاضر حجم عرضه های هفتگی پلیمر ها در بورس کالای ایران در بالاترین سطح خود قرار داشته و این موضوع نشان از بالا بودن موجودی شرکت های پتروشیمی دارد و از طرف دیگر صادرات پتروشیمی ها به دلایلی چون سقوط قیمت ها در بازار چین و توقف خرید توسط کشورهای منطقه به دلیل پیش بینی های کاهشی از بازار رونق گذشته را ندارد. به نظر می رسد پتروشیمی ها می توانند راه حل های زیر را اعمال کنند تا در کنار برداشته شدن محدودیت های سقف سفارش بهین یا موثر واقع شود.

  1. اعمال تخفیفات بر روی قیمت های پایه : پتروشیمی می توانند برای تشویق خریداران به خرید محصولات تخفیفاتی را ارائه دهند تا خریداران برای خرید انگیزه کافی را داشته باشند.
  2. فروش های اعتباری: به نظر می رسد در این برهه پتروشیمی ها می توانند به فروش اعتباری در ازای اخذ اعتبار اسنادی داخلی و یا ضمانت نامه کنند تا خریداران بتوانند تامین سرمایه در گردش کرده و مواد اولیه خود را به نحو بهتری فراهم کنند.

 


منبع: اینپیا

اشتراک گذاری