بررسی و نقد جزئیات سامانه افق

صبح دیروز به همت انجمن ملی صنایع پلاستیک و پلیمر ایران جلسه‌ای بین تشکل‌های تخصصی صنعت پلاستیک (اعضای انجمن ملی) و مدیران ارشد وزارت صنعت جهت پایش سامانه افق ترتیب داده شد.

به گزارش شیمی نیوز؛ صبح ادیروز به همت انجمن ملی صنایع پلاستیک و پلیمر ایران جلسه‌ای بین تشکل‌های تخصصی صنعت پلاستیک (اعضای انجمن ملی) و مدیران ارشد وزارت صنعت ترتیب داده شد.

در این جلسه که با موضوع نقد و بررسی سامانه افق صورت گرفت، فرشاد مقیمی- معاون وزیر، مهدی صادقی نیارکی- مدیرکل دفتر صنایع غیر فلزی، علی رهبری- رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیک، خانم زندی- مدیرکل دفتر آمار و سیمین کیمیایی- رئیس گروه پتروشیمی از طرف وزارت صمت در این جلسه حضور داشتند.

ابتدای جلسه با بررسی گام به گام، سامانه جامع تجارت و طرح افق آغاز گردید که مراحل و چگونگی اخذ اطلاعات از شرکت ها برای حاضران در جلسه تشریح شد.

سپس مدیرکل دفتر صنایع غیر فلزی در خصوص لزوم شفاف سازی در صنایع گفت: با این اقدام تلاش می‌شود که سودجویی و منفعت طلبی برخی گروه های واسطه (دلالان) از بین رفته و یا کمتر از قبل شود. شفاف سازی همیشه در ابتدا با دشواری هایی همراه است که با کمک شما صنعت‌گران می‌توانیم کم و کاستی‌های این طرح را استخراج کرده و در هر مرحله، به کارآمدی این سامانه اضافه کنیم.

سپس تشکل‌های تخصصی حاضر در جلسه ایرادات و نقد های خود را در مورد این سامانه مطرح ساختند.

برخی از این نقدها شامل:

اگر یک شرکت بخواهد سهمیه خود را تغییر و یا افزایش دهد، به این دلیل که سهمیه ها براساس سهمیه دوماه ابتدایی تعیین می‌شود، عملا چنین فرصتی نخواهد یافت. بسیاری از بخش های صنعت پلاستیک هستند که به صورت فصلی با گریدهای خاص کار می‌کنند و می‌بایست امکانی برای تغییر گریدهای مورد نیازشان داشته باشند.

اطلاعات فاکتورهای شرکت ها به صورت سه ماهه برای مالیات و دارایی تجمیع می‌شود. در این سامانه نیز اگر به جای دو ماه، صورت سه ماهه شرکت‌ها دریافت شود، بار کمتری به شرکت ها وارد خواهد شد.

واردات یا افزودنی های شرکت ها در میزان فروش آنها محاسبه می‌شود اما نمی‌توان کشف کرد که چه وزنی از فروش را شامل شده است. در این طرح، یکی از ملاک های تعیین سهمیه بر اساس وزن فروش است.

در ادامه آقای نیارکی و همکاران او درخصوص نقدهای وارده، توضیحاتی ارائه دادند که ابهامات را رفع نمود. انتقاداتی که به این سامانه وارد بود نیز توسط مدیر پروژه افق ثبت گردید که در ادامه این ایرادات برطرف شود.

دکتر مقیمی نیز ضمن تاکید بر اصل شفاف سازی، اشاره کرد: ما با تمام توان خود در تلاش برای بهبود اوضاع تولید در کشور هستیم. نام سال جاری (رونق تولید) نیز بر ماموریت و حساسیت کار ما افزوده است اما من قول می‌دهم هرکجا که سامانه افق حس کنم به ضرر تولیدکننده واقعی شده، دستور اصلاح یا حتی حذف آن را خواهم داد.

در ادامه مقرر شد، جلساتی دوره‌ای جهت پایش و سنجش عملکرد سامانه افق بین تشکل‌ها و وزارت صنعت برگزار شود تا ایرادات این سامانه در حین کار استخراج و رفع شود.

همچنین قرار شد از طریق انجمن ملی، ضرایب تبدیل وزن به عدد تشکل‌های تخصصی دریافت و به وزارتخانه، جهت اعمال در سامانه افق ارسال شود.

مصوبه مهم دیگری که با پیشنهاد مسئولان وزارت صمت گرفته شد، دعوت از انجمن ملی در تمامی جلسات کمیته راهبری مدیریت تقاضا است.


منبع: اینپیا

اشتراک گذاری