بودجه بدون نفت در گرو اراده جدی مسئولان و مجلسی‌هاست

حاجی دلیگانی

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: بودجه بدون نفت در صورتی محقق می شود که شاهد اراده برنامه ریزان و مجلسی ها باشیم.

به گزارش شیمی نیوز؛ حاجی دلیگانی اظهار داشت: اصلاح ساختار بودجه از چندین سال قبل تاکنون مطرح شده و مقام معظم رهبری هم این موضوع و به ویژه جداسازی نفت از بودجه را حداقل از بیست سال قبل از دولتها مطالبه کردند.

وی افزود: اگر دولتهای مختلف در هر سال فقط سه درصد از میزان وابستگی بودجه به نفت کاهش می دادند در حال حاضر بسیاری از مشکلات مان در این حوزه حل شده بود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به کاهش سهم درآمدهای نفتی در بودجه سال ۹۷ گفت: این اتفاق یک توفیق اجباری و ناشی از عدم فروش نفت به میزان مورد نیازمان بود اما مسئولان برنامه ریز بودجه ای هم به نحوی عمل نکردند که این کار با تدبیر انجام شود.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری در آذرماه سال گذشته قبل از ورود لایحه بودجه به مجلس لایحه را بررسی و نقطه نظراتی را اعلام کردند و دولت مجدداً بررسی کرد و نهایتاً لایحه را به شکل دو سقفی در دو سقف ۴۰۷ هزار میلیارد تومان و ۴۴۷ هزار میلیارد تومان بست اما کار اساسی دیگر انجام نداده بود.

حاجی دلیگانی گفت: مقام معظم رهبری هشتم ماه مبارک رمضان در جمع کارگزاران نظام، مسئله اصلاح ساختار بودجه را مطرح کردند که قرار بود اصلاح ساختار بودجه در اول سال ۹۸ انجام شود و پس از چند ماه هنوز اقدام جدی نشده است.

وی یادآور شد: ما این موضوع را بارها از دولت مطالبه کردیم و تذکراتی دادیم تا اینکه در ۲۳ تیرماه مجدداً دکتر نوبخت تقاضای جلسه غیرعلنی کردند و چند محور ارائه کردند و بعد از بیست روز همین محورها را در کمیسیون برنامه و بودجه ارائه کردند و روز سه شنبه نیز مجدداً همان محورها را ارائه دادند.

این نماینده مجلس تأکید کرد: اصلاح ساختار بودجه باید یک قالب و چارچوب باشد تا بودجه هر سال در قالب این ظرف ریخته شود اما سوال ما از دولت این بود که اگر نیاز به اصلاح قانون دارید چرا لایحه نمی دهید؟ که تا به الان پاسخی نشنیده ایم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به اینکه کشور ما امکانات و ظرفیت خوبی برای بستن بهترین بودجه بدون اتکاء به نفت دارد متذکر شد: البته این مهم در صورتی محقق می شود که شاهد اراده برنامه ریزان و مجلسی ها باشیم.


منبع: تسنیم

اشتراک گذاری