دو روی سکه نوسانات بازار ارز

در حاشیه بیست‌و‌چهارمین نمایشگاه بین‌المللی نفت و گاز برخی فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان که در این نمایشگاه حضور داشتند در گفت و گو با خبرنگار شیمی‌بازار، مهم‌ترین مشکلات خود را تأمین مواد اولیه، قطع ارتباط مالی و پولی، بی ثباتی سیاست‌ها و برنامه‌ها و لزوم توجه بیش از پیش مسئولان به واحدهای تولیدی عنوان کردند.

به گزارش شیمی بازار: از مدت‌ها قبل پیش‌بینی می‌شد که باتوجه به عدم تخصیص ارز کافی از طرف بانک‌ها به واحدهای تولیدی در زمان تحریم، واحدهایی که مواد اولیه آنها به واردات وابستگی دارد با مشکل مواجه شوند که این اتفاق در حال حاضر برای تعدادی از واحدها افتاده است.

خرید واسطه‌ای مواد اولیه

در راستای مشکلات تامین مواد اولیه و ارز مهندس علی‌اصغر مأنوسی مدیر عامل شرکت رنگین زره به خبرنگار شیمی بازار در نمایشگاه نفت و گاز گفت: در حال حاضر تمامی شرکت های فعال در صنعت رنگ با مشکل تامین ارز رو به رو هستند و در حال حاضر مواد اولیه را یک شخص به صورت واسطه ای از ترکیه یا دبی به نام خود می‌خرد و برای ما ارسال می‌کند.

وی افزود: در شرایط فعلی اقتصادی اگر شرکت‌ها بازاریابی مناسب و منظم داشته باشند می‌توانند به فروش خوب دست پیدا کنند و یکی از قویترین شرکت‌های بازاریابی در زمینه صنعت رنگ در ایران، رنگین زره است که این موفقیت حاصل سال‌ها تلاش و پیگیری مستمر است.

علی اصغر مأنوسی تنها راه حل بازگشت رونق به این بازار را، توجه به تولیدکنندگان داخلی دانست و افزود: مزیت محصولات رنگین زره و محصولات داخلی دیگر در خدمات پس از فروش آن است.

مدیر عامل شرکت رنگین زره در ادامه از واحد خدمات پس از فروش این شرکت خبر داد و گفت: در این واحد ۱۵ نفر مشغول به فعالیت هستند که وظیفه جوابگویی به سوالات مشتری و آموزش‌های لازم به آنها را دارند.

لزوم توجه به واحدهای تولیدی کوچک

در این میان نباید حضور موثر واحدهای تولیدی نوپا را در ادامه چرخه تولید محصولات شیمیایی نادیده گرفت و باید به مشکلات آنها رسیدگی شود تا فرصت رشد داشته باشند.

شرکت ویرا مدرن البرز با ۸ پرسنل ده سال است که به تولید چسب سرامیکی نسوز جایگزین ملات ها و کوره‌های صنعتی به صورت دانش بنیان پرداخته است.

احسان احتشامی مدیر شرکت ویرامدرن‌البرز در گفتگو با شیمی بازار به روی دیگر سکه نوسانات بازار ارز اشاره کرد و گفت: درست است که نوسانات بازار و ارز برای ما مشکلات تأمین مواد اولیه را به همراه داشته است اما از طرفی هم سبب شد، خریداران به محصولات داخلی روی آورند و توجه ویژه‌ای به محصولات ما داشته باشند، زیرا محصولات مشابه خارجی قیمت‌های گزافی دارند.

احتشامی در ادامه به شرکت های تامین مواد اولیه اشاره کرد و گفت: چون واحد تولیدی ما کوچک است نمی‌توانیم مواد اولیه مورد نیاز خود را از بورس کالا تهیه کنیم.

اشتراک گذاری