ایجاد زنجیره تأمین توسط پالایشگاه غلات زر

زرفروکتوز ارتقای سلامت مصرف کننده و افزایش کیفیت محصولات تولیدکنندگان را هدف قرارداده است.

در راستای تحقق شعار اقتصاد مقاومتی در نزدیکی پایتخت ابر پروژه‌ای با زمینه‌های متنوع توسعه کلید خورده و مقدمات احداث بزرگترین پالایشگاه غلات خاورمیانه و اولین پالایشگاه غلات ایران در دستور کار گروه توسعه صنعتی و پژوهشی زر قرار گرفته است.

در این راستا شیمی‌نیوز گفت‌وگویی با حسین زاهدی مدیر روابط عمومی شرکت زرفروکتوز داشته که به شرح ذیل است.

 • لطفا در خصوص جزییات پروژه پالایشگاه غلات توضیح دهید.

در آذر ۱۳۹۴، اولین فاز این پالایشگاه با حضور معاون اول محترم رئیس جمهور به بهره‌برداری رسید و در سال ۱۳۹۵ با حضور رییس جمهوری اولین فاز آن افتتاح شد. این پالایشگاه همان‌طور که از اسم آن مشخص است عمل پالایش را بر روی غلات انجام می‌دهد. ذرت به عنوان ماده اولیه وارد این پالایشگاه می‌شود و محصولات دیگر از ذرت تولید می‌شود. این محصولات بر پایه دانش شکل گرفته و دانش بنیان هستند.

این پالایشگاه با اتکاء به مزیت تأمین، تولید و توزیع در اختیار کشورمان به گونه‏ ای تعریف شده است که در حال حاضر می‏‌تواند با فرآوری روزانه هزاران تن غلات، خوراک اولیه ده‌‏ها واحد صنعتی زیردستی کنونی و آتی خود و نیز صدها واحد صنعت غذایی و دارویی کشور را پالایش و فراهم آورده است.

 • لطفا در خصوص زنجیره تأمینی که شرکت به وجود آورده است توضیح دهید.

پالایشگاه غلات زر و گروه صنعتی پژوهشی زر در طی این سال‌ها یک زنجیره تأمین در حوزه صنعت غذایی ایجاد کرده است.

گروه زر در شمال و جنوب کشور مجتمع‌هایی را برای ذخیره سازی غلات به وجود آورده است و توسط سیستم‌های حمل و نقل ریلی و جاده‌ای به سایت‌های تولیدی و صنعتی منتقل می‌کند.

یکی از این سایت‌ها پالایشگاه غلات زر است و استقرار در بندر خشک و دسترسی به تقاطع های ترانزیتی درون کشوری، دسترسی به شبکه ریلی سراسری از مهم‌ترین ویژگی‌های این پالایشگاه است که با کاهش هزینه‌های حمل و نقل، قدرت رقابتی ایران را در بازارهای بین‌المللی سراسری افزایش داده است.

پالایشگاه غلات زر با وجود سیلوهای نگهداری غلات تعبیه شده در محل کارخانه (به ظرفیت یک میلیون تن) و مخازن (سیلوهای) اختصاصی بنادر امیرآباد، نوشهر و انزلی در شمال و بندر امام خمینی (ره) در جنوب کشور به صنایع مصرف کننده در بحث پیوستگی تأمین مواد اولیه، اطمینان خاطر به خریداران می‌بخشد.

 • خروجی کارخانه‌های زرفروکتوز چیست؟

کارخانجات زرفروکتوز یکی از شرکت‌های پالایشگاه غلات زر می‌باشد. نخستین خروجی این کارخانه‌ها محصولی از خانواده شیرین کننده‌ها است، شیرین کننده‌های طبیعی حاصل از ذرت همچون انواع شربت ذرت غنی از فروکتوز، انواع شربت گلوکز، انواع نشاسته ذرت است.

 • ویژگی محصولات نهایی کارخانه‌ها چیست؟

محصولات این شرکت با تأکید بر سه مزیت کیفیت، سلامت و صرفه اقتصادی وارد بازار شده است . زرفروکتوز ارتقای سلامت مصرف کننده و افزایش کیفیت محصولات تولیدکنندگان را هدف قرارداده است. از مزایای عمومی و اقتصادی تولیدات “زرفروکتوز” می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • اقتصادی و مقرون به صرفه بودن در مقایسه با شکر و مشتقات ساکارز
 • هزینه‌ی نگهداری و انباری پایین و عدم اتلاف محصول طی دوره‌ی نگهداری
 • استفاده موثر از زمان، نیروی کار و انرژی به دلیل حذف مراحل تصفیه و پخت شکر
 • داشتن خلوص بسیار بالا در مقایسه با سایر قندها
 • عدم آلودگی میکروبی و توزیع استریل (اسپتیک) آن
 • عدم انجام واکنش اینورسیون و پایداری بیشتر محصول طی انبارداری
 • لطفا در خصوص پرژه بیواتانول که در سال گذشته افتتاح شد، توضیح دهید.

ما افتخار این را داریم که برای اولین بار در ایران در سال گذشته کلنگ احداث پروزه بیواتانول را توسط معاون محترم رییس‌جمهوری و رییس سازمان زیست زدیم و در سال های پش رو پروژه را آغاز خواهیم کرد و در حال حاضر در فاز مطالعاتی پروژه هستیم.

 • آیا محصول شیرین کننده شرکت با شکر تفاوت قیمتی دارد؟ استفاده از کدام به صرفه‌تر است؟

با توجه به حاشیه و گرانی‌های شکر و کمبود آن، بیشتر صنایع در داخل کشور با مشکل رو به رو شدند و کسانی هم موفق به خرید شکر شدند هزینه‌های بالایی را بابت آن پرداخت کردند در نتیجه قیمت تمام شده محصولات افزایش پیدا کرد.

در حال حاضر فروکتوز بهترین جایگزین شکر است، زیرا شیرینی آن به اندازه شکر است و در خصوص سلامت قندی  است که از ذرت گرفته شده و در زمینه قیمتی نیز بسیار ارزان‌تر از شکر عرضه می‌شود و صرفه اقتصادی برای صنایع دارد.

 • طرح توسعه شرکت برای آینده چیست؟

از ابتدای فعالیت گروه صنعتی و پژوهشی زر در صنایع غذایی کشور تفکر صادراتی در میان مدیران ارشد به خصوص جناب آقای مرتضی سلطانی بنیانگذار این گروه بوده است.

هلدینگ زر در حال حاضر پس از راه اندازی پالایشگاه غلات زر و معرفی برند برتر زرماکارون که در حال حاضر دومین تولید کننده برتر پاستا در جهان است و برندهایی مانند زرفروکتوز و پالایشگاه غلات زر، با حضور رئیس‌جمهور نخستین و بزرگترین “کانفکشنری” منطقه ۲ طرح اولیه پالایشگاه غلات‌زر را کلنگ‌زنی کرده است.

طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در کمتر از ۲ سال آینده محصولات تولیدی این “کانفکشنری” راهی بازارهای صادراتی می‌شود و بدون شک در زمره برندهای برتر دنیا قرار می‌گیرد.

این صنعت یکی از ۱۰ برند برتر کانفکشنری در دنیا خواهد بود و سالانه بیش از ۱۰ میلیارد دلار صادرات خواهد داشت.

 

اشتراک گذاری