دست دلالان بورسی آجر کوتاه شد

خریداران مواد پتروشیمی از طریق سامانه بهین‌یاب به بورس معرفی می‌شوند اما تعداد قابل توجهی از این افراد، تولیدکننده واقعی نیستند بلکه دلالانی هستند که از اختلاف قیمت بازار آزاد و بازار رسمی سود می‌برند

به گزارش شیمی نیوز؛  موضوع بازگشت ارز حاصل از صادرات، چالشی است که حدود یک سال از عمر آن می‌گذرد و همچنان شاهد قوانین دست و پا گیری هستیم که صادرکنندگان و تولیدکنندگان داخلی را به دردسر انداخته است.

امروز نیز سیاست‌گذاران خبر از قوانین جدیدی می‌دهند که مشخص نیست این قوانین جدید چگونه قرار است سد راه صادرات کشور باشد.

مدیر مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت در همین زمینه گفت: میزان صادرات برای بازرگانان بر مبنای رتبه اعتباری آن‌ها مشخص می‌شود و این یعنی اجرای تعهدات ارزی، بازگشت ارز صادراتی آن‌ها و مواردی از این دست، در مجوز صادرات بازرگانان تاثیر گذار خواهد بود. وی اضافه کرد: شرکت‌هایی که تعهدات ارزی خود را انجام نداده یا ارز حاصل از صادراتشان را به کشور برنگردانده باشند، مجوزهای صادراتی آن‌ها محدود خواهد شد تا تعهدات قبلی‌شان اجرایی شود و در مقابل نیز صادرکنندگانی که به موقع و بر اساس مقررات، تعهدات ارزی و ارز صادراتی‌شان را به چرخه اقتصادی بازگردانند، رتبه بالاتری در سامانه اعتبارسنجی خواهند داشت.

رهبری درباره زمان اجرایی شدن این طرح گفت: ما به عنوان مجری سامانه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی بازرگانان، آمادگی کامل اجرایی کردن این طرح را داریم ولی زمان اجرایی شدن آن در اختیار سازمان توسعه تجارت است.

طبق گفته این مقام مسئول، از این پس صادرکنندگان طبق مکانیسم‌هایی، رتبه بندی خواهند شد و این رتبه‌ها در میزانی که صادرات انجام می‌دهند اثر خواهد گذاشت.

این در حالی است که هر چند وقت یکبار خبر از تخلفات گسترده واردات با ارز ۴۲۰۰ تومانی منتشر می‌شود و نشان از آن دارد که نظارت دقیقی روی این بخش وجود ندارد.

قوانین دست و پا گیر در کنار تحریم‌ها و مشکلات بانکی، جزو مهمترین عواملی است که صادرکنندگان کشور را به چالش کشیده و آمارهای صادراتی نیز خبر می‌دهد که از زمان اجرای این قوانین، صادرات کشور رو به افول رفته است.


منبع: ایسنا

اشتراک گذاری