فرمول قیمت‌گذاری محصولات پتروشیمی در ایران اشتباه است

پتروشیمی

رئیس هیات مدیره انجمن ملی صنایع پلاستیک و پلیمر ایران در خصوص روند فروش قراردادی محصولات پتروشیمی به واحدهای تولیدی گفت: فرمول قیمت‌گذاری محصولات پتروشیمی در ایران اشتباه است.

به گزارش شیمی نیوز؛ چندین ماه است که پتروشیمی ها درحال بررسی راهکاری هستند تا محصولات خودرا به صورت قراردادهای بلندمدت به شرکت ها به فروش برسانند.

این موضوع نیز قرار شده است که ابتدا در خصوص گریدهایی که با التهاب و مشکل در بازار داخلی مواجه‌اند انجام شود. اما پس از گذشت این مدت، همچنان اتفاق خاصی رخ نداده است.

بیوک صحاف امین، رئیس هیات مدیره انجمن ملی در همین زمینه گفت:‌ مشکل اصلی که باعث شده وقفه ایجاد شود این است که پتروشیمی ها بر روی فرمول قیمت‌گذاری به اجماع نرسیده اند.

بحث بر این است که به صورت سه ماهه قیمت‌ها محاسبه شده و هر سه ماه یکبار قیمت‌گذاری جدید انجام و اعمال شود اما هنوز پتروشیمی‌ها توافق نکرده اند.

وی ادامه داد: به طور کلی فرمول قیمت‌گذاری محصولات پتروشیمی در ایران اشتباه است. هیچ جای دنیا اینطور نیست که هفته ای یکبار قیمت‌گذاری جدید انجام شود اما در ایران به دلیل نوسانات ارزی و انحصار پتروشیمی‌ها، این مشکل را داریم.

معمولا در دنیا روند قیمت‌گذاری هر سه ماه یا چهار ماه یکبار است. اگر ما نیز در ایران این روند را جا اندازیم می‌توانیم حداقل قراردادهای بلندمدت را به صورت سه ماهه قیمت گذاری نماییم.

صحاف امین تاکید کرد: فعلا یک گرید PVC با همین شیوه قیمت گذاری مورد موافقت قرار گرفته است.


منبع: اینپیا

اشتراک گذاری