توقف و کاهش تولید در مجتمع های پتروشیمی صحت ندارد

پتروشیمی

عضو هیئت رئیسه کمیسیون انرژی مجلس گفت: تعدادی از پتروشیمی های مطرح به طور چشمگیر، افزایش تولید داشتند و محصولات آن ها هم اکنون به فروش می رسد.

به گزارش شیمی نیوز؛ برنامه “صبح و گفتگو” با موضوع بحران در تولید ظروف یکبار مصرف در ماه محرم و توقف و کاهش تولید در ۱۰ مجتمع پتروشیمی در ارتباط تلفنی با دکتر شروین احمدی رئیس پژوهشکده پتروشیمی از پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران و عبدالحمید خدری عضو هیئت رئیسه کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از آنتن رادیو گفت وگو پخش شد.
احمدی در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان داشت: ظرفیت سازی برای تقاضا صورت گرفته و ظرفیت لازم نیز در حوزه عرضه موجود است اما نقش تنظیم کننده بازار در این میان گم شده است.
وی افزود: هر مجتمع پتروشیمی امکان ساقط شدن از حیّز انتفاع را دارد اما وظیفه تنظیم کنندگان بازار این است که وارد میدان شده و میزان عرضه را با تقاضا هماهنگ کنند.
رئیس پژوهشکده پتروشیمی از پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران گفت: در بسیاری از مواقع شاهدیم که تقاضا کم و عرضه بسیار زیاد است و نقش رگولاتوری ها در این میان، جمع آوری محصول است. در گذشته بازرگانی پتروشیمی این نقش را ایفا می کرد اما هم اکنون متأسفانه این نقش کمرنگ شده است.
احمدی یادآور شد: با توجه به اینکه اقتصاد ما بر اساس صنایع کوچک تنظیم می شود، نقش این صنایع در حال پررنگ تر شدن است و در نتیجه ی کوچک شدن صنایع، با کمبود این محصولات در بازار پتروشیمی مواجه خواهیم شد زیرا یک واحد کوچک قدرت و امکان ذخیره مواد اولیه را ندارد.

وی با اشاره به وجود ظرفیت ۷۰ میلیون تنی در پایین دست و ظرفیت تولید ۵۰ میلیون تنی در بالادست در ایران بیان کرد: عمده تنظیم تولید در ایران بر اساس صنایع نفت، گاز و پتروشیمی است که هیچ ایرادی ندارد اما در شرایط شوک داخلی دچار اشتباه می شود و در اینجاست که نقش وزارت نفت در تنظیم گری بازار و حمیات از صنایع پایین دست اهمیت ویژه ای پیدا می کند.

در ادامه “صبح و گفتگو”، خدری در واکنش به خبر توقف و کاهش تولید در ۱۰ مجتمع پتروشیمی اظهار داشت: بنده روز گذشته با مدیرعامل پتروشیمی امیرکبیر قرار ملاقات داشتم و طبق محاسبات مشخص شد که ۸۰ درصد تولید کل سال ۱۳۹۷ تا ۲۸ شهریورماه و نیمه اول سال صورت گرفته است.

وی افزود: تعدادی از پتروشیمی های مطرح به طور چشمگیر، افزایش تولید داشتند و محصولات آن ها به فروش می رسد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون انرژی مجلس عنوان کرد:تا جایی که ما در مجلس اطلاع داریم ممکن است تقاضا زیاد شده باشد اما در عین حال شاهد توقف یا کاهش تولید نسبت به مدت مشابه در شش ماهه نخست سال ۱۳۹۷ نیستیم البته در برخی موارد مشکل مواد اولیه وجود داشت که تولید به صورت کامل متوقف شده اما در سایر موارد افزایش تولید هم داشتیم.

خدری در پایان مجله صبحگاهی رادیو گفت وگو، یادآور شد: بنده با پتروشیمی های مختلف در ارتباط هستم و رضایت خوبی از افزایش تولید نسبت به مدت مشابه در سال ۱۳۹۷ دارند


منبع: فصل تجارت

اشتراک گذاری