نمایشگاه ایران پلاست مهم ترین رویداد در حوزه پتروشیمی

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با اشاره به اینکه حجم سرمایه گذاری طرح های جهش سوم صنعت پتروشیمی ۲۳ میلیارد دلار است، گفت: حجم سرمایه گذاری در دست اجرای کنونی صنعت پتروشیمی ۴۰ میلیارد دلار است.

به گزارش شیمی نیوز؛ بهزاد محمدی روز گذشته در نشست خبری با اشاره به تأثیر حائز اهمیت صنعت پتروشیمی در اقتصاد کشور گفت: این صنعت یک نظام اقتصادی در کشور است که روز به روز با بهره برداری از طرح های جدید، نقش آن پررنگ تر می شود.

وی به جهش دوم صنعت پتروشیمی که از سال ۹۲ فعال شدند، اشاره و اظهار کرد: با برنامه ریزی انجام شده و بهره برداری از طرح های جدید در جهش دوم صنعت پتروشیمی، ظرفیت تولید این صنعت تا پایان سال ۱۴۰۰ به ۱۰۰ میلیون تن می رسد و درآمد ۱۷ میلیارد دلاری کنونی محصولات پتروشیمی را به ۲۵ میلیارد دلار می رساند.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با بیان اینکه ۲۷ طرح پتروشیمی از امسال تا سال ۱۴۰۰ به بهره برداری می رسد، افزود: طرح های پتروشیمی متانول کاوه، الفین ایلام و متانول بوشهر و PVR تخت جمشید امسال افتتاح خواهند شد.

محمدی سال ۹۹ را سال پرکار و پر رونق برای صنعت پتروشیمی عنوان و تصریح کرد: سال آینده ۱۶ طرح و سال ۱۴۰۰ هفت طرح دیگر صنعت پتروشیمی به بهره برداری خواهند رسید؛ با تحقق جهش دوم صنعت پتروشیمی تعداد مجتمع های پتروشیمی کشور از ۵۶ به ۸۳ مجتمع می رسد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اینکه پروژه های جهش سوم پتروشیمی از سال ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۴ اجرایی خواهند شد، ادامه داد: در مجموع ۲۶ پروژه پتروشیمی با پیشرفت های مختلف وجود دارد که با برنامه ریزی انجام شده و بهره برداری از آنها ظرفیت صنعت به سالانه ۱۳۳ میلیون تن و ارزش کل محصولات پتروشیمی به ۳۷ میلیارد دلار تا پایان سال ۱۴۰۴ خواهد رسید.

وی با بیان اینکه حدود ۴۰ مجوز طرح پتروشیمی صادر شده است که در مرحله تأمین سرمایه و فناوری هستند، گفت: شرکت ملی صنایع پتروشیمی این مجوزها را از محاسبه جهش دوم و سوم صنعت پتروشیمی خارج کرده است.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با اشاره به اینکه حجم سرمایه گذاری طرح های جهش دوم ۱۷ میلیارد دلار و طرح های جهش سوم صنعت پتروشیمی ۲۳ میلیارد دلار است، افزود: حجم سرمایه گذاری در دست اجرای کنونی صنعت پتروشیمی ۴۰ میلیارد دلار است که ۱۳ میلیارد دلار آن فاینانس شده از منابع داخلی و خارجی است.

به گفته محمدی، برای تکمیل طرح های پتروشیمی جهش دوم صنعت پتروشیمی تا سال ۱۴۰۰ به حدود ۵ میلیارد دلار سرمایه نیاز داریم که منابع آن پیش بینی شده است.

وی نمایشگاه ایران پلاست را مهم ترین رویداد در حوزه پتروشیمی دانست و ادامه داد: سیزدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست از ۳۱ شهریورماه تا سوم مهرماه با حضور ۵۷۰ شرکت داخلی، ۳۵ شرکت خارجی، ۱۲ هیئت از ۱۰ کشور خارجی و ۱۴ کشور به صورت افتخاری برگزار می شود.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اینکه نمایشگاه ایران پلاست کانونی برای تعمیق ارتباط تولیدکنندگان صنعت پتروشیمی و بنگاه های متعدد در صنعت پلیمر و پلاستیک و افزایش کسب وکار است، گفت: ۸۵۰ هزار نفر اشتغال در ۱۵ هزار بنگاه فعال در صنایع پایین دست پتروشیمی وجود دارد.

محمدی به توجه ویژه وزارت نفت به شرکت های استارتاپ و دانش بنیان افزود: این شرکت ها حضور فعالی در سیزدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست خواهند داشت و این شرکت ها را به عنوان بازوی کمکی برای وزارت نفت می دانیم و امیدواریم که اثربخشی بیشتری در کل کشور به ویژه صنعت پتروشیمی داشته باشند.

معاون وزیر نفت به برگزاری همایش اکوپلاست در حاشیه سیزدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست اشاره و اظهار کرد: از وزیران نفت و انرژی ۱۱ کشور از کشورهای آسیای میانه و کشورهای همسایه برای حضور در این همایش دعوت شده است که این همایش به منظور افزایش همکاری در در زمینه صنعت پتروشیمی برگزار می شود.

به گفته وی، ۴۴ نوع محصول شیمیایی و ۱۸ نوع محصول پلیمری با ۳۰۰ گرید مختلف در صنعت پتروشیمی تولید می شود.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اینکه در دو حوزه کسب دانش فنی تولید محصولات و کاتالیست های پرمصرف در حوزه پژوهش و فناوری فعالیت می شود، گفت: از ۴۰ نوع گروه کاتالیستی، ۱۶ گروه تا به حال بومی و صنعتی شده است که در داخل کشور تولید می شود و ۹ گروه در حال بومی سازی تا سال ۱۴۰۰ است که امیدواریم ۲۵ گروه کاتالیستی تا سال ۱۴۰۰ بومی سازی شوند.

محمدی با تأکید بر توسعه کیفی هم زمان با توسعه کمی به صورت متوازن و پایدار گفت: با اطلاع از بازارهای جهانی باید به گونه ای حرکت کنیم که هم در صادرات و هم در رونق صنایع پایین دستی پیشرفت مناسب را داشته باشیم.

معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه صنعت پتروشیمی در هاب های ماهشهر، عسلویه و دیگر مناطق کشور در حال فعالیت است، اظهار کرد: توسعه صنعت پتروشیمی با تأکید وزیر نفت در سواحل خزر در استان های گلستان، مازندران و گیلان ضمن حفظ مسائل زیست محیطی از پارسال در دستور کار است.
وی با بیان اینکه برای این مناطق پروژه ای تعریف شده است که به دلیل دسترسی به منابع گازی بتواند با خوراک گاز کار کند و با توجه به جمعیت این استان ها تکرارپذیر باشد، ادامه داد: طرح مناسبی که برای منطقه اشتغال زا باشد تعریف شده است و ان شاءالله مهرماه این طرح معرفی می شود. سرمایه گذار این طرح که به احتمال زیاد در استان گیلان اجرا می شود نیز مشخص شده است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اینکه توسعه متوازن نیاز به برنامه ریزی دارد و یک شبه صورت نمی گیرد، افزود: توسعه پایدار صنعت پتروشیمی در جهش سوم هدف گذاری شده است.

محمدی با تأکید بر اینکه هم اکنون شرکت ملی صنایع پتروشیمی مانند گذشته به راحتی به طرح ها مجوز نمی دهد، گفت: به طرح هایی مجوز داده می شود که در زنجیره ارزش صنعت باشد. وظیفه صنعت پتروشیمی تهیه نقشه راه برای توسعه کمی و کیفی صنعت است و این شرکت هم اکنون با حساسیت بیشتری در این زمینه حرکت می کند و متناسب با توسعه خوراک به توسعه هوشمندانه صنعت می پردازد.

اشتراک گذاری