نفت جی؛در لیست ۱۰ برند اول قیر جهان

قیر

میزان ارزآوری این شرکت در سال گذشته ۴۰۰ میلیون دلار بوده و امسال نیز تاکنون ۲۵۰ میلیون دلار ارزآوری ایجاد شده که تمام این ارز در سامانه نیما عرضه شده است.

به گزارش شیمی نیوز؛ مجید اعظمی، مدیرعامل پالایش نفت جی در نشستی خبری اظهار داشت: این شرکت بزرگترین صادرکننده قیر ایران و خاورمیانه است و جزو ۱۰ برند اول قیر جهان به شمار می‌رود.

مدیرعامل پالایش نفت جی با اشاره به اینکه در خرید وکیوم باتوم با پالایشگاه اصفهان قرارداد طولانی مدت داریم،‌ گفت: این پالایشگاه سوخت رسانی به ۱۶ استان را انجام می‌دهد و اگر خللی در برداشت وکیوم باتوم صورت بگیرد در سوخت رسانی مشکل ایجاد می‌شود.

اعظمی با بیان اینکه “بر اساس قانون وکیوم باتوم در بورس کالا عرضه می‌شود”، گفت: عرضه طولانی مدت اول هر سال انجام شده و هر خریداری می‌توانست در این رقابت وارد شوند.

وی افزود: به دلیل امنیت عرضه سوخت، پالایشگاه اصفهان مجبور به عرضه مستمر وکیوم باتوم است بنابراین رانت در عرضه وکیوم باتوم به نفت جی درست نیست.

اعظمی با بیان اینکه “شرکت پالایش نفت جی در بندرعباس، تولید ندارد بلکه وکیوم باتوم را خریده و در بورس کالا به همیار جی واگذار می‌کند و همیار جی قیر تحویل می‌دهد”، گفت: صادرات قیر تنها با مجوز صادراتی و پس از عرضه در رینگ صادراتی بورس کالا انجام می‌شود و ساز و کار بورس امکان تقلب ندارد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر، برای صادرات باید سازمان ملی استاندارد، گمرک، بازرس بین‌المللی و منطقه ویژه اقتصادی صادرات را تایید کنند و امکان قاچاق به صفر می رسد.

مدیرعامل پالایش نفت جی در مورد درخواست مجوز تولید قیر در بندرعباس گفت: با وجود موافقت اصولی وزارت نفت مبنی بر ایجاد واحد تولید قیر در هرمزگان، اما اداره صمت استان همچنان اعطای مجوز را انجام نداده؛ در حالی که در صورت اعطای این مجوز، اشتغال‌زایی ۳۰۰ نفری در استان ایجاد خواهد شد.

اعظمی با اشاره به اینکه از ابتدای سال ۹۸ مشکل کمبود خوراک مطرح می شود، گفت: از ابتدای سال یک میلیون و ۱۹۵ هزارتن وکیوم باتوم عرضه شده و تنها ۷۵ درصد آن برداشت شده‌است و ۲۵ درصد ظرفیت عرضه خوراک خالی است.

وی کل صادرات از ابتدای سال تا کنون را ۵۷۲ هزار تن عنوان کرد و گفت: ۱۷۸ هزارتن به صورت فله از بندر عباس صادر شده که از این مقدار ۹۷ هزار تن مربوط به قیر تولید شده در بندرعباس بوده و بقیه از پالایشگاه اصفهان تامین شده است.

مدیرعامل پالایش نفت جی با بیان اینکه “این محصولات به ۱۹ کشور جهان صادرشده که بیشتر کشورهای همسایه بوده‌اند”، گفت: میزان ارزآوری این شرکت در سال گذشته ۴۰۰ میلیون دلار بوده و امسال نیز تاکنون ۲۵۰ میلیون دلار ارزآوری ایجاد شده که تمام این ارز در سامانه نیما عرضه شده است.

وی خاطرنشان کرد: پیش بینی می کنیم میزان صادرات سال جاری به مرز ۴۵۰ میلیون دلار برسد.


منبع: تسنیم

اشتراک گذاری