کشف ذخایر بزرگ نفت و گاز در پاکستان

نفت

شرکت توسعه نفت و گاز پاکستان در حین اکتشاف گاز شیل و نفت در ایالت سینج، ذخایر جدید نفت و گاز کشف کرده است.

به گزارش شیمی نیوز؛ شرکت توسعه نفت و گاز پاکستان ذخایر جدید نفت و گاز شیل کشف کرده است.

به گفته منابع آگاه، شرکت توسعه نفت و گاز پاکستان ۹۵تریلیون فوت مکعب گاز شیل و ۱۴میلیارد بشکه ذخایر نفتی کشف کرده است که برای تأمین نیاز این کشور به مدت ۹۰ سال کافی است.

مقامات می‌گویند استخراج این نفت و گاز شیل تنها توسط فناوری‌های جدید امکان‌پذیر است و انتظار می‌رود ۱۴میلیارد بشکه استخراج شود.

در ماه اکتبر، این شرکت در چاه اکتشافی تاگ ۱ در منطقه کوهات در خیبر پختونخوا ذخایر نفت و گاز کشف کرد. طبق آزمایش‌های اولیه این چاه می‌تواند ۵۰ بشکه در روز نفت خام و ۴.۱میلیون فوت مکعب در روز گاز تولید کند.

شرکت توسعه نفت و گاز پاکستان اعلام کرد: این اکتشاف ذخایر هیدروکربن را در کشور افزایش می‌دهد و تأثیری مثبت بر اقتصاد کشور دارد.

این شرکت در ماه اوت در منطقه کوهات ذخایر جدید نفت و گاز کشف کرد و با ۵۰درصد سهمی که در این چاه داشت، اکتشاف‌های قابل توجه نفت و میعانات گازی انجام داد.

طبق اطلاعاتی که در آن زمان در دسترس بود، آزمایشهای اولیه امیدوارکننده بود و نشان می‌داد می‌توان حدود ۲۴۰ بشکه در روز نفت و ۱۲.۷ میلیون فوت مکعب در روز گاز استخراج کرد.

اوایل ژوئن این شرکت اعلام کرد: در منطقه سنقار در ایالت سینج ذخایر نفت و گاز کشف کرده است و قصد دارد حفاری‌های اکتشافی در این ایالت انجام دهد.

چند ماه پیش عمران احمد، مدیر عامل شرکت واگذاری های نفتی پاکستان گفت کل تولید نفت و گاز این کشور در ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹، ۸۹۰۳۰ بشکه و ۳۹۳۵ میلیون فوت مکعب در روز بوده است.

ترکیب انرژی پاکستان ۳۴درصد گاز طبیعی، ۳۱درصد نفت، ۱۳درصد زغال سنگ، ۹درصد گاز طبیعی مایع و یک‌درصد نفت گاز مایع است و بقیه آن از منابع دیگر می‌آید.

وسعت منطقه تحت اکتشاف ۲۲۴۹۷۶ کیلومتر مربع بود.

منبع: تسنیم

اشتراک گذاری