عرضه ۸۹ هزار تن مواد پتروشیمی در اولین هفته از آذر ماه

بورس

در اولین هفته از آذر ماه ۱۳۹۸ ، تالار معاملات پتروشیمی شرکت بورس کالای ایران، میزبان بیش از ۸۹ هزار تن از انواع مواد پتروشیمی بود، که توسط تولیدکنندگان مختلف عرضه شده بود

به گزارش شیمی نیوز؛ تقاضا نیز برابر با ۱۲۰.۵۱۵ تن بوده است، که نسبت به هفته گذشته ۱.۲۸۶ تن کاهش را تجربه کرده است.

همانطور که مشخص است در این هفته حجم تقاضا برای دومین هفته متوالی در سطح بالایی حفظ شده است و بسیار بیشتر از حجم عرضه ها هست.

حجم معاملات نیز در این هفته برابر با ۷۹.۱۴۵ تن بوده است، که نسبت به هفته گذشته کاهش یک هزار و ۱۴۵ تن داشته است، حجم معاملات همانطور که پیشتر نیز اشاره شد برابر با ۸۸ درصد حجم عرضه ها است و حجم مناسبی هست.

این در حالی است که حجم معاملات در هفته معاملاتی سوم آبان ماه برابر با ۶۲ هزار و ۶۶۹ تن بوده است و در دو هفته اخیر حجم معاملات بیش از ۱۰ هزار تن افزایش را نسبت به این هفته نشان می دهد.

این حجم معاملات نشان دهنده این موضوع است که اوضاع معاملات حجم بسیار بیشتری نسبت به قبل پیدا کرده است. که دلیل اصلی این موضوع افزایش نرخ دلار در بازار آزاد و افزایش جذابیت خرید در بازار بوده است.

این افزایش اتفاق بسیار خوبی برای بازار محصولات پتروشیمی است و در نگاه اول نشان از بهبود مصرف کالاها دارد.

ولی شاید اگر کمی بدبینانه به این موضوع نگاه کرد متوجه شد که با توجه به افزایش نرخ ارز در هفته گذشته قاچاق برخی از کالاها به کشور عراق صرفه اقتصادی بیشتری پیدا کرده و در نتیجه میزان خرید از آن کالاها افزایش بیشتری پیدا کرده است.

البته یک دیدگاه دیگر می تواند این باشد که اثر روانی صعودی بودن نرخ ارز در هفته ای که گذشت موجب شده است که خریداران حجم بیشتری از نیاز هفتگی خود را جهت پوشش ریسک افزایش نرخ های محصولات در اثر افزایش نرخ ارز را پوشش دهند.

در این هفته ۴۱ گرید از ۹۵ گرید عرضه شده با رقابت قیمتی معامله شدند، رقابت های قیمتی بین ۱ درصد تا ۵۳ درصد بوده است، بیشترین رقابت قیمتی و به میزان ۵۳ درصدی باز هم برای کالای PVC-E6834 اروند است که در صنایع چرم مصنوعی کاربرد دارد و این میزان رقابت برای این محصول بسیار بالا هست و نسبت به هفته های گذشته افزایش بسیار بیشتری هم داشته است.

در هفته گذشته برای این کالا رقابت قیمتی ۴۳ درصدی به ثبت رسیده بود تا ۱۰ درصد افزایش در رقابت قیمتی تجربه شود.

دانلود گزارش کامل بازار محصولات پتروشیمی در بورس کالا؛ هفته اول آذر  ۱۳۹۸

اشتراک گذاری