برگزاری صد و هشتاد و سومین جلسه هیأت مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر ایران

در یکصد و هشتاد و سومین جلسه هیات مدیره عبور از کرونا و تهدیدهای آن در کنار بررسی راه حل هایی برای عبور از این شرایط مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش شیمی‌نیوز؛ یکصد و هشتاد و سومین جلسه هیات مدیره انجمن ملی صنایع پلیمری ایران امروز با استفاده از اسکایپ و به صورت تصویری برگزار شد. در ابتدای این جلسه دکتر سعید ترکمان رییس هیات مدیره انجمن، با اشاره به جلسه روز شنبه هفته جاری کمیته راهبردی مدیریت تقاضا گزارشی از این جلسه را ارایه کرد.

به گفته وی موضوع مدیریت گریدهای پی وی سی و طبقه بندی مصرف کنندگان این گرید در چهار گروه در سامانه بهین یاب در این جلسه مطرح شد و مقرر گردید اطلاعات مورد نیاز مصرف کنندگان در اختیار انجمن ملی صنایع پلیمر قرار بگیرد و انجمن تفکیک گریدها را انجام دهد که به این ترتیب می توان یک بانک اطلاعاتی کامل نیز تهیه کرد که بنا است کارگروه هایی برای این منظور تشکیل گردد. دکتر ترکمان همچنین گفت در این جلسه روند ۱۰ ماهه عرضه های شرکت های پتروشیمی مورد بررسی قرار گرفت و روی کف عرضه ها و دلایلی که همیشه شرکت ها در شرایط عدم عرضه کافی مطرح می کنند مورد بررسی قرار گرفت. به گفته وی موضوع ورد بحث دیگر بررسی ثبت گریدها در سامانه افق بود.

مقرر بود از اول فروردین ماه سال آینده ثبت مدارک شرکت های پتروشیمی در این سامانه نهایی گردد اما با رایزنی انجمن ملی صنایع پلیمر ایران برای واحدهای کامپاندسازی فرصتی گرفته شد لذا آنها می توانند تا آخر اردیبهشت ماه اطلاعات و مدارک خود را در این سامانه قرار دهند. دکتر سهید ترکمان ادامه داد: همچنان بحث تخصیص سهمیه بر اساس میانگین مصرف دو سال گذشته مطرح است اما انجمن ملی صنایع پلیمر درخواست کرده به صورت تخصصی تر به موضوع نگاه شود.

به گفته وی از ۲۸۰۰ واحد ۱۴۰۰ واحد هنوز نتوانسته اند ثبت نام و ثبت فاکتور در سامانه افق را انجام دهند لذا قرار بود به صورت هفتگی از ۵ فروردین ماه ۱۰ درصد از سهمیه شرکت هایی که فاکتورهای خود را ثبت نکرده اند کاسته شود اما با پافشاری انجمن مقرر شد افراد و شرکت ها با تاخیر بتوانند ثبت نام کنند. موضوع مورد بحث دیگر اما تسهیلاتی برای افزایش ۱۵ درصدی محصول دو اتیل هگزانول بود که در مورد آن تصمیم گیری شد. در این بین تخصیص ۵ هزار تن پی وی سی برای شرکت های دارویی تخصیص داده شد.

در این رابطه اعضای هیات مدیره انجمن با اشاره به ین که می توان به جای تخصیص سهمیه ها بر اساس میانگین خرید دو سال گذشته از مالیات بر ارزش افزوده به عنوان ملاک سنجش عملکرد استفاده شود که انجمن قادر است با جمع آوری اطلاعات کافی در این مسیر کمک های زیادی برای بهینه سازی تخصیص سهمیه ها انجام دهد و در این مسیر می توان از دیتاهای موجود مثلا از بورس کالا استفاده کرد. این روش در مقایسه با میانگین دو ساله خرید بسیار بهتر است زیرا روش کنونی صنعت کشور را به سمت کوپنی شدن پیش برده است. علاوه بر آن نوسانات در دوره های مختلف باعث می شود میانگین دو ساله روش چندان درستی نباشد که مالیات بر ارزش افزوده می تواند روش بهتری باشد.

در ادامه این جلسه دکتر مسعود جمالی به ارایه گزارشی از فعالیت کمپین نفس برای مبارزه با بحران کرونا پرداخت و گفت: کمپین نفس از ده روز پیشفعالیت خود را آغاز کرده و با کمک افراد و تشکلها منابع مناسبی برای عبور از کرونا به ویژه برای تامین نیازهای بیمارستانی تخصیص یافته و به زودی بیمارستانی برای پذیرش بیماران کرونایی در تهران فعالیت خود را آغاز خواهد کرد. به گفته وی کمپین تلاش کرده تا چالش های موجود برای واردات تجهیزات و امکانات بیمارستانی را از طریق مذاکره با گمرک و اتاق های بازرگانی برطرف سازد. رایزنی هایی نیز با کنفدراسیون صادرات و گمرک انجام شده تا جلوی بسته بودن مرزها در شرایط کنونی گرفته شود و تسهیلاتی در این وزه نیز اندیشیده شود.

دکتر جمالی ادامه داد مشکلات وزه درمان و سلامت بسیار زیاد است و باید برای تجهیزات ایمنی و درمانی از همه فعالان صنعت کمک گرفت. وی افزود: کمپین به دنبال راهکارهای عملیاتی است و انتظار می رود انجمن ملی صنایع پلیمر ایران نیز در این مسیر تمهیداتی شبیه آنچه در مورد تامین ظروف بسته بندی برای کارخانه های شیمیایی تولیدکننده مواد ضدعفونی کننده اندیشیده شود. این امر مخصوصا در هفته های پیش رو که به پیک بیماری نزدیک می شویم اهمیت بیشتری دارد. اعضای هیات مدیره با بررسی ابعاد فعالیت کمپین نفس اعلام کردند لازم است تا مشکلات در این مسیر شناسایی و بر روی آنها تمرکز کرد به علاوه تا کنون نیز کمپین کمک های نقدی قابل توجهی نیز برای این امر اختصاص داده است.

در این رابطه جمع آوری حمایت های مالی و کالایی و یا واردات تجهیزات مورد نیاز درمانی و پزشکی نیز از جمله موضوعاتی بود که مطرح گردید. همچنین مقرر شد انجمن ملی صنایع پلیمر در کنار کمپین نفس نیازسنجی های لازم با تمرکز بر روی اههداف مشخص صورت بگیرد و در این زمینه اطلاع رسانی های کافی برای تشویق و ترغیب همه اعضا و فعالان صنعت فراهم گردد. در این ارتباط مقرر شد اعضای هیات مدیره نیز با تخصیص ۳۷۰ میلیون تومان در بدو امر سایر حمایت های نقدی و غیرمالی را نیز در دستور کار قرار دهد و در این رابطه یک بسیج عمومی اتفاق بیفتد.

لازم به ذکر است دو شماره حساب ۶۰۳۷-۹۹۱۸-۹۹۷۰-۳۲۲۱ به نام جامعه نیکوکاری ابرار اتاق بازرگانی ایران برای این موضوع در نظر گرفته شده است و آماده دریافت کمک های نقدی برای این منظور است.

موضوع مورد بحث دیگر در جلسه امروز هیات مدیره نقش انجمن ملی صنایع پلیمر ایران در خصوص اثرات اقتصادی و اجتماعی کرونا بر صنعت پلاستیک و همچنین ارایه راهکارها برای عبور از این شرایط بود.

به گفته دبیر انجمن احتمالا تقاضا برای مواد اولیه کاهش خواهد یافت زیرا افت قیمت های جهانی نفت افت قیمت های مواد پلیمری را در بازارهای دنیا به همراه داشته و این اتفاق ممکن است به زودی در بازار مواد اولیه ایران نیز دیده شود که البته اما و اگرهایی دارد از جمله وضعیت نرخ ارز نیمایی تعیین کننده این مسیر است.اعضای انجمن نیز با اشاره به این که رکود اسفند ممکن است به آخر اردیبهشت ماه منتقل شود معتقد بودند ممکن است بازار در آخر بهار بار دیگر با رونق روبرو گردد.

البته در این باره نظرات متفاوتی بود اما اعضای هیات مدیره با اشاره به فرصت ها و تهدیدها در این شرایط اعلام کردند باید برنامه های مدونی برای عبور از این بحران داشت. به گفته اعضا لازم است اثرات کوتاه و بلند مدت این اتفاق بررسی شود به عنوان مثال در کوتاه مدت موضوع درگیری نیروی انسانی و تعطیلی و … مطرح باشد اما در بلند مدت کاهش بیشتر قیمت نفت و اتفاقات بورس کالا و … مطرح خواهد شد و یا بعد از پایا تعطیلا تعیر نوروز و با بازگشت نیروی کار چه تمهیداتی باید اندیشیده شود و … که همه این موارد در جلسه امروز هیات مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر ایران مورد بررسی قرار دادند.


منبع: اینپیا

اشتراک گذاری