شفافیت نحوه قیمت‌گذاری پایه مواداولیه در اولویت انجمن پلیمر است

پلیمر

جلسه یکصد و هشتاد و نهم هیات مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر ایران به علت بحران کرونا از طریق اسکایپ برگزار شد.

به گزارش شیمی نیوز؛  در دستور اخبار پیش از دستور این جلسه موضوع رانت ناشی از اختلاف بهای ارز نیمایی و بازار آزاد مورد بررسی قرار گرفت که این امر در بورس کالا باعث ایجاد رقابت های کاذب شده و حتی زمانی که قیمت ها مسیر نزولی را در بازارهای جهانی طی می کنند در بورس کالا شاهد رقابت کاذب و افزایش قیمت ها هستیم.
در این رابطه اعضای هیات مدیره با دو نگاه موضوع را مورد ارزیابی قرار دادند؛ نگاه اول رانتی بودن این موضوع و مشکلات ناشی از این نوع رانت بود و در مقابل نگاهی نیز وجود داشت که معتقد بود این رانت در کل زنجیره تولید وجود دارد و نمی توان گفت تنها در بخش مصرف کننده یا پتروشیمی ها دیده می شود بنابراین باید گفت اگر قرار است رانتی از بین برود این رانت باید در کل زنجیره حل شود.
به عقیده این گروه موضوع مهم تر شاید شفاف شدن نحوه قیمت گذاری پایه مواد اولیه است. این موضوع از آن جهت اهمیت دارد که در حال حاضر روی آیتم های مختلفی ممکن است تغییراتی ایجاد شود که این موضوع روی قیمت ها اثر منفی بر جای گذاشته است. این مساله از منظر جغرافیایی، پریودهای زمانی و حتی ضرایب تاثیرگذار بر قیمت ها اثرگذاری داشته بنابراین مادامی که قیمت گذاری شفاف نباشد نمی توان به حل چالش های قیمتی در بورس هم امیدوار بود و همچنان شاهد رقابت های کاذب خواهیم بود.
موضوع مورد بحث دیگر اما دستورالعمل جدید بانک مرکزی در رابطه با ارزش پایه های صادراتی بود که بر مبنای نامه اخیر رییس کل این بانک تغییر کرده است.

در این ارتباط به گفته دکتر جمالی، سال ۹۷ ارزش پایه صادراتی بر مبنای ۷۰ درصد تعهد صادراتی در نظر گرفته شده بود که این رقم در سال ۹۸ به ۸۰ درصد رسید اما امسال بانک مرکزی اعلام کرده این رقم بر مبنای ۱۰۰ درصد ارزش پایه گمرکی که در کوتاژ اعلام شده به عنوان رفع تعهد ارزی در نظر گرفته شود که در رابطه با سال ۹۸ هم قابل تسری است که این امر هم از منظر ارزش صادراتی و بازگشت ارز و هم از منظر مالیاتی مشکلات متعددی را ایجاد خواهد کرد لذا باید انجمن ملی صنایع پلیمر ایران با ارسال نامه ای به بانک مرکزی نسبت به این موضوع اعتراض کند.

موضوع مورد بحث دیگر در این جلسه موضوع عوارض پسماند زیست محیطی بود به گفته دکتر قنبرپور از پاییز سال گذشته آیین نامه اجرایی این تصمیم برای بودجه سال ۹۹ ابلاغ شد که این تصمیم در بودجه سال های آینده نیز معتبر خواهد بود. اما مواردی در این دستورالعمل وجود دارد که باید این موضوعات پیگیری شود زیرا انجمن با نفس عوارض زیست محیطی مشکلی ندارد اما ردیف هایی که در این دستورالعمل در نظر گرفته شده با اشکالاتی روبرو است که باید برطرف شوند.

به گفته وی به عنوان مثال ظروف و مخازن پلاستیکی از جمله محصولاتی هستند که مشمول این نوع عوارض می شوند این در حالی است که این محصولات کالاهای سرمایه ای هستند و دورریز ندارند و چرا باید برای آنها عوارض در نظر گرفت؟ علاوه بر این به عنوان مثال در مقایسه با یک مخزن فلزی که بازیافت آن در دمای بالای هزار درجه صورت می گیرد و انرژی بالایی برای بازیافت می برد و دی اکسید کربن بالایی ایجاد می کند، یک مخزن پلاستیکی چنین شرایطی ندارد؛ بنابراین چرا باید این محصولات را مشمول چنین عوارض سنگینی کرد؟ مساله دیگر این است که چرا این نوع محصولات باید در کنار نایلون و مشمع و رنگ و روغن جلا در یک ردیف در نظر گرفته شوند؟

در این ارتباط مساله دیگر آن است که طبق این دستورالعمل عوارض سبز برای کالاهای صادراتی نیز در نظر گرفته شده است، حال آن که چرا باید محصولی که صادر می شود و عوارض بازیافت آن در خارج از کشور صورت می گیرد مشمول این عوارض گردد؟

مساله دیگر این که در تولید برخی محصولات، تجهیزات تکمیلی در نظر گرفته شده است که این تجهیزات بخش بیشتری از ارزش محصول را شامل شده است بنابراین باید نحوه محاسبه عوارض سبز برای چنین محصولاتی نیز مشخص شود.

در نتیجه باید شفاف سازی شود و در این مسیر انجمن ملی باید با ارسال نامه به مقام ذیربط خواستار بازبینی این دستورالعمل شود و شفافیت لازم نیز ایجاد شود در غیر این صورت این دستورالعمل مشکلاتی در مسیر تولید ایجاد خواهد کرد.

در این ارتباط مهندس زکایی با ارایه پیشنهاد رتبه بندی بازیافت و صدمات زیست محیطی خواستار اعمال این سیاست مانند همه کشورهای دنیا شد تا به این طریق رتبه بندی میزان آلودگی محیط زیست صورت بگیرد و بر اساس آن صدمات زیست محیطی تنظیم شود و برای آنها عوارض مالیاتی مشخص شود زیرا با این دستورالعمل سازمان مالیاتی به سراغ همه تولیدکنندگان خواهد رفت و چون شفافیت لازم وجود ندارد ممکن است مشکلات بزرگی برای صنعت ایجاد شود که باید این مشکلات را برطرف کرد.


منبع: اینپیا

اشتراک گذاری