تحلیل بازار جهانی نفت

به گزارش شیمی‌نیوز: در اوایل سال جاری میلادی، ویروس جدید و ناشناخته‌ای در کشور چین، شهر ووهان ظهور کرد. محققان و دانشمندان چینی ادعا می‌کردند که این ویروس همانند یک آنفولانزا معمولی است اما بعد از گذشت چند روز ویروس ماهیت کشنده و مرگبار بودن خود را نمایان کرد، در حالی که نه تنها در […]

به گزارش شیمی‌نیوز: در اوایل سال جاری میلادی، ویروس جدید و ناشناخته‌ای در کشور چین، شهر ووهان ظهور کرد. محققان و دانشمندان چینی ادعا می‌کردند که این ویروس همانند یک آنفولانزا معمولی است اما بعد از گذشت چند روز ویروس ماهیت کشنده و مرگبار بودن خود را نمایان کرد، در حالی که نه تنها در کشور چین بلکه به مرور زمان به تمام کشورهای جهان سرایت کرد و بیش از یک سوم مردم کشورهای مختلف ناقل این ویروس شدند.

با شیوع این بیماری زندگی روزانه مردم مختل شد، در برخی از کشورها از همان روزهای ابتدایی اعلام قرنطینه شد، تعطیلی کسب و کارها، کاهش درآمد مردم، آشفتگی وضع معیشت و اقتصادی مردم، کاهش تقاضا در بازار نفت، افزایش عرضه، افت قیمت نفت و گاز و مشتقات آن‌ها، همه و همه از اثراتی هستند که این ویروس به ظاهر کوچک بر روی کشورهای جهان گذاشته است.

در همان روزهای ابتدایی نفت برنت اروپا حدود ۶۵ درصد از ارزش خود را از دست داد، در آمریکا هم نفت اینترمدیت تگزاس حدود ۷۵ افت ارزش داشت. اما در این شرایط که ارزش نفت روز به روز کاهش پیدا می‌کرد و تولید، عرضه نفت به بازار جهانی همچنان ادامه داشت و همین موضوع منجر به وجود مازاد نفت و کمبود جایگاه ذخیره نفت شد، به دنبال این موضوع اوپک و متحدانش تصمیم گرفتند تا تولیدات خود را کاهش دهند تا ثبات و تعادل را بتوانند به بازار جهانی نفت بازگردانند. طبق تعهدی که کشورهای عضو اوپک به سازمان دادند باید تولیدات نفتی و فرآورده‌های نفتی خود را حدود ۹.۷ میلیون بشکه در روز کاهش دهند، تا هم با مازاد نفت در بازار مواجه نشوند و هم بتوانند ثبات را به بازار نفت بازگردانند.

در این بین بودند کشورهایی که به این تعهد عمل نکردند و قوانین را زیر پا گذاشتند، البته کشورهایی همانند نیجریه، ایران، ونزوئلا از این کاهش تولید نفت معاف بودند و همچنان تولیدات نفتی خود را در سطح قبل از کرونا نگه داشتند. بزرگترین کشورهای صادرکننده نفت در جهان چون عربستان صعودی و روسیه باید تولیدات خود را کاهش می‌دادند تا اوپک بتواند ثبات را به بازار بازگرداند.

وضع حال مصرف کنندگان نفتی

همانطور که گفتیم با شیوع این بیماری مقدار تقاضا نفت بسیار کاهش پیدا کرد، به طوری که کشورهایی چون چین، مالزی، اندونزی، تایوان که واردکنندگان نفت بودند، تقاضایشان به شدت کاهش یافت. کشور چین که یکی از بزرگترین واردکنندگان نفت در جهان است در روزهای ابتدایی شیوع کرونا تقاضا نفت خود را به شدت کاهش داد، اما با گذر از این بیماری و مهار کردن آن در کشور دوباره تقاضا نفت خود را افزایش داد به طوری که طبق بررسی‌های انجام شده، مقدار تقاضا این کشور به میزان تقاضا قبل از روزهای کرونایی بازگشته است. پالایشگاه‌های چین روزانه ۵۰.۱۲ میلیون بشکه نفت را در تولیدات خود مصرف می‌کنند، این میزان مصرف حدود ۹۰ درصد نفت روزهای قبل از کرونا این کشور بوده است.

تصمیم هند در خرید نفت ارزان

می‌توان گفت هند تنها کشوری بود که در این شرایط بحرانی ناشی از کرونا، ذخایر خالی خود را با نفت ارزان پر می‌کرد، در حالی که تمامی ذخایر نفتی این کشور تکمیل شدند اما باز هم تمایل به خرید نفت و خواهان ذخیره این نفت خریداری شده در کشورهای مختلف است. اگرچه میزان مصرف نفت و مشتقات آن به دنبال کاهش تردد، قرنطینه شهرهای مختلف هند کاهش پیدا کرده است، اما هند همچنان تمایل دارد تا نفت ارزان قیمت کشورهای مختلف را خریداری کند. امید دارد که روزهای کرونایی از بین خواهند رفت و با این حرکت استراتژیک خود می‌تواند پیشرفت بزرگی در زمینه اقتصادی را برای کشور خود به ارمغان آورد.

اشتراک گذاری