بهترین راه ضدعفونی کردن دست‌ها در برابر بیماری کووید۱۹

به گزارش شیمی‌نیوز: برای مقابله با ویروس کرونا که سراسر جهان را درگیر خود کرده است یا باید از دارو واکسن آن استفاده کرد که هنوز ساخته نشده یا باید بهداشت فردی را رعایت کرد. اما ساخت واکسن و تولید انبوه آن تنها راهی است تا بتوانند شرایط را در سراسر جهان به حالت عادی […]

به گزارش شیمی‌نیوز: برای مقابله با ویروس کرونا که سراسر جهان را درگیر خود کرده است یا باید از دارو واکسن آن استفاده کرد که هنوز ساخته نشده یا باید بهداشت فردی را رعایت کرد. اما ساخت واکسن و تولید انبوه آن تنها راهی است تا بتوانند شرایط را در سراسر جهان به حالت عادی خود برگردانند، اما تا زمانی که واکسن این بیماری ساخته و به تولید انبوه برسد باید اقداماتی از جمله حفظ فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک، استفاده از ژل‌های ضدعفونی کننده دست‌ها و شست و شوی مکرر دست ها را انجام دهیم، اما بهترین راه ضدعفونی کردن دست‌ها کدام است؟

آب و صابون: برای از بردن اثر ویروس روی دست‌ها باید برای مدت ۲۰ ثانیه دستانتان، زیر ناخن و بین انگشتان را با آب و صابون بشویید تا اثر این ویروس از بین برود.

ضدعفونی کننده‌های الکلی: اما گاهی ممکن است در محیطی دسترسی به آّب و صابون نداشته باشید بهتر است از ضدعفونی کننده دست استفاده کنید، الکل موجود در این ضدعفونی کننده‌ها تنها ماده‌ای است که می‌تواندویروس را از بین ببرد و از تکثیر آن جلوگیری کند. اما این ضدعفونی کننده‌ها در کنار مزایایی که دارند باعث خشکی پوست دستتان می‌شوند پس بهتر است شب‌ها هنگام خواب از مرطوب کننده‌های مناسب استفاده کنید.

ژل ضدعفونی کننده دست: از دیگر موارد ضدعفونی کننده دست می‌توان به ژل‌ها و لوسیون‌ها اشاره کرد، این ژل‌ها حالت مایع و ژلاتینی دارند و ترکیبی مناسبی از الکل به همراه شوینده است، در ترکیب این ژل‌ها از اتانول ۷۰ درصدی استفاده شده که به نسبت سایر ضدعفونی کننده‌ها آسیب کمتری به پوست دست می‌رساند و قدرت پاک‌کنندگی بسیار بالاترید دارند.

جمع بندی

بهترین روش مقابله با این ویروس همان روش سنتی و رایج شستن دست با صابون و مایع دست شویی است که بیشتر از ژل‌های ضد عفونی کننده موثر بوده و گرچه صابون و مایع دستشویی خاصیت ضد باکتریایی چندان قوی ندارد، ولی به‌خوبی می‌تواند ویروس‌ها را از بین ببرد. از آن جا که صابون چربی‌ها و کثیفی‌ها را از دست جدا می‌کند قادر است میکروب‌ها را از دست جدا کند.

استفاده بیش از حد از ژل‌های ضد عفونی کننده دست می‌تواند باعث التهاب و حساسیت پوست شود، چرا که این ژل‌ها چربی طبیعی پوست را از بین برده و پوست را خشک می‌کنند، با توجه به اینکه پوست آسیب دیده در مقابل تهاجم میکروب‌ها و عوامل خارجی مقاومت کمتری دارد، استفاده بیش از حد از ژل ضد عفونی کننده دست به هیچ وجه توصیه نمی‌شود و ترجیح آن است که تا حد امکان از همان مایع دست شویی معمولی استفاده شود.

 

اشتراک گذاری