سقوط قیمت نفت باعث کوچک شدن سریع اقتصادهای حاشیه خلیج فارس شد

به گزارش شیمی‌نیوز به نقل از تسنیم: صندوق بین‌المللی پول پیش بینی کرده است که کشورهای حاشیه خلیج فارس به دلیل وابستگی درآمد کشورشان به نفت، درپی سقوط درآمد نفتی و رکود و بی ثباتی بازار جهانی نفت حدود ۷ درصد اقتصادشان کوچک شده است. رقم اعلام شده بسیار بیشتر از رقمی است که صندوق […]

به گزارش شیمی‌نیوز به نقل از تسنیم: صندوق بین‌المللی پول پیش بینی کرده است که کشورهای حاشیه خلیج فارس به دلیل وابستگی درآمد کشورشان به نفت، درپی سقوط درآمد نفتی و رکود و بی ثباتی بازار جهانی نفت حدود ۷ درصد اقتصادشان کوچک شده است. رقم اعلام شده بسیار بیشتر از رقمی است که صندوق بین‌الملل پول در ماه آوریل پیش بینی کرده بود.

جهاد آزور، مدیر منطقه خاورمیانه و آسیای مرکزی صندوق بین‌المللی پول که در وبیناری که در هفته گذشته برگزار شد، عنوان کرد: این کاهش اقتصاد نفتی به بخش غیرنفتی کشور هم انتقال پیدا خواهد کرد و آن بخش را هم تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. صندوق بین‌المللی پول در ماه ژوئن اعلام کرد: اقتصاد عربستان به دلیل وابستگی زیادی که به درآمد نفتی خود دارد دچار ۶ درصد کوچک‌تر خواهد شد، اما با شرایط حاکم بر بازار نفت جهان درآمد نفتی کشور عربستان حدود ۲۰۰ میلیارد دلار در سال جاری کاهش پیدا خواهد کرد.

اقتصادهای حاشیه خلیج فارس پس از سقوط بازار نفت در ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ تلاش کردند وابستگی خود به درآمدهای نفتی را کاهش دهند ولی این وابستگی هنوز وجود دارد.

منبع: تسنیم

اشتراک گذاری