اقتصاد جهانی پساکرونا

به گزارش شیمی‌نیوز: تا به امروز حدود ۵ ماه است که ویروس کرونا در سراسر کشور شیوع پیدا کرده و در حال تبدیل شدن به یک اپیدمی بزرگ است. این ویروس منجر به تعطیلی بسیاری از کسب و کارها، از بین رفتن شغل‌ها و بی ثباتی بسیاری از بازارهای داخلی کشور شده است، امروزه هم […]

به گزارش شیمی‌نیوز: تا به امروز حدود ۵ ماه است که ویروس کرونا در سراسر کشور شیوع پیدا کرده و در حال تبدیل شدن به یک اپیدمی بزرگ است. این ویروس منجر به تعطیلی بسیاری از کسب و کارها، از بین رفتن شغل‌ها و بی ثباتی بسیاری از بازارهای داخلی کشور شده است، امروزه هم در داخل کشور و هم در خارج از کشور با بحران این بیماری مواجه هستیم.
اما در ایران، اقتصاد کشور به دنبال تحریم‌های پی در پی آمریکا، رشد منفی اقتصاد و تورم بالا دچار تزلزل بسیار شدیدی شده است، طبق آمارهای رسمی منتشر شده تا زمان قبل از شیوع بیماری کرونا شاخص رشد اقتصاد کشور منفی ۷.۶ درصد بوده است. اما اکنون این شاخص به منفی ۴۰ درصد رسیده و رفته رفته با افزایش قیمت‌ها و تورم در کشور شاهد شاخص رشد منفی بالاتری هم هستیم. تا قبل از شیوع بیماری کرونا اقتصاد کشور کمی در حال جان گرفتن بود اما اکنون با این بیماری به حالت منجمد درآمده است و مشخص نیست که این اوضاع تا کی ادامه خواهد داشت.
اما این خانه نشینی و قرنطینه باعث شد تا افراد بسیاری به سمت کسب و کار آنلاین و اینترنتی سوق پیدا کنند، در این بین کسانی که تجربه فروش آنلاین نداشتند و تمام درآمد خود را از طریق فروش حضوری کسب می‌کرند دچار بحران مالی شدیدی شدند. به دنبال شیوع بیماری تمامی کنفرانس‌ها و همایش‌ها به صورت مجازی و آنلاین برگزار می‌شوند، تا از شیوع بیشتر این بیماری جلوگیری شود.
اما به هر حال جهان پس از کرونا می‌تواند بسیار متفاوت تر از جهان قبل از کرونا باشد و این موضوع تا زمانی که یک راه درمان قطعی و واکسن قطعی این بیماری کشف نشود ادامه پیدا خواهد کرد.

اشتراک گذاری