عرضه مصالح ساختمانی در بازار بورس؛ راه یا بی راهه؟

ماه‌هاست که بازار مسکن رکود را تجربه می‌کند. هم‌زمان با افزایش نرخ ارز، نوسانات بازارهای داخلی و خارجی، افزایش تحریم‌ها، سیاست‌گذاری ناصحیح دولت و عدم نظارت کافی مسوولان، ساخت و ساز را با مشکلات جدی مواجه کرده است. همه این موارد در نهایت منجر به افزایش سرسام‌آور قیمت‌ مصالح ساختمانی در بازار مسکن شده است. […]

ماه‌هاست که بازار مسکن رکود را تجربه می‌کند. هم‌زمان با افزایش نرخ ارز، نوسانات بازارهای داخلی و خارجی، افزایش تحریم‌ها، سیاست‌گذاری ناصحیح دولت و عدم نظارت کافی مسوولان، ساخت و ساز را با مشکلات جدی مواجه کرده است.

همه این موارد در نهایت منجر به افزایش سرسام‌آور قیمت‌ مصالح ساختمانی در بازار مسکن شده است. به طوری که در سال ۹۷ و ۹۸ به واسطه افزایش دلار قیمت مصالح بالا رفت و در سال ۹۹ باز هم شاید روند افزایشی قیمت‌ها هستیم.

موضوعی که در روزهای اخیر خبرساز شده، این است که کارشناسان بر این باورند که تنها افزایش قیمت دلار و ارز موجب بالا رفتن قیمت مصالح ساختمانی در کشور نشده است و مساله مدیریت بازار عرضه و تقاضای مصالح ساختمانی است که در ماه‌های اخیر به این معضل دامن زده است. اگر مصالح ساختمانی با نرخ متعادل و قابل قبول در اختیار سازنده و مصرف کننده قرار گیرد، شرایطی فراهم می‌شود که می‌توان قیمت مسکن را هم تا حدودی مدیریت کرد.

ازچسب بتن برای کاشت میله های فولادی و کامپوزیتی استفاده می شود و ژل میکروسیلیس برای ساخت انواع بتن توانمند،‌ بتن آب بند، ‌بتن نفوذ ناپذیر و بتن با دوام مورد استفاده قرار میگیرد.

یکی از راهکارهای دولت برای مدیریت بازار مسکن در ماههای اخیر، عرضه مصالح ساختمانی در بازار بورس بود. راهکاری که انتظار می‌رفت نتایج مثبتی در کنترل قیمت‌ها داشته باشد اما پس از گذشت حدود دو ماه، نتایج معکوسی در پی داشته است.

پیش‌بینی‌ها در آغاز راه…

در فرودین ماه امسال معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در مورد ارتباط بین بازار مسکن و بورس از سه اتفاق جدید خبر داد. عملیاتی شدن طرح‌های صندوق‌های زمین و ساختمان، یونیت‌های متعلق به پروژه‌های انبوه مسکن و ورود اکثر مصالح ساختمانی به بورس و همینطور اختصاص تابلوی اختصاصی حوزه مسکن و ساختمان در بورس کالا.

در ابتدا گمانه‌زنی‌هایی پیرامون فروش مسکن در بورس کالا وجود داشت که پس از مدتی این احتمالات رد شد؛ و به طور رسمی اعلام شد که مذاکرات در معاونت مسکن وزارت راه و شهرسازی با مدیران بورس کالا در خصوص عرضه مصالح ساختمانی در بورس کالا و تأمین منابع مالی و عرضه مصالح ساختمانی در بازار سرمایه بوده است. بدین ترتیب تصمیماتی بر راه‌اندازی تابلوی جدیدی در بورس کالا با عنوان مصالح ساختمانی اتخاذ شد تا  اجرای پروژه‌های مسکونی با قیمت کمتر امکان‌پذیر شود.

شفافیت در نحوه قیمت‌گذاری یکی از دلایل عرضه مصالح ساختمانی در بورس کالا بوده که انتظار می‌رفت به کاهش قیمت این محصولات منجر شود. در واقع پیش‌بینی می‌شد که با این اقدام قیمت اقلام مصالح ساختمانی بر اساس وضعیت بازار و میزان عرضه و تقاضا تعیین و دخالت دلالان در قیمت‌گذاری کمرنگ ‌شود.

به طور کلی بورس کالا این پتانسیل را دارد که از ظرفیت آن در حوزه مسکن استفاده شود. در حوزه مصالح ساختمانی، یک سبد از مصالحی که بخش عمده‌ای از قیمت ساختمان را به خود اختصاص می‌دهد، در قالب یک دارایی پایه تعریف شده و خریدار و فروشنده قرارداد آتی متعهد می‌شوند که این سبد مصالح را در زمان سررسید به قیمت معین ‌شده معامله کنند. به این ترتیب امکان پوشش ریسک نوسان قیمت مصالح ساختمانی در طی زمان فراهم می‌شود.

افزایش قیمت‌ها، پیامد پیش‌بینی نشده عرضه نامناسب

متاسفانه در روزهای اخیر موج تورم به مصالح ساختمانی نیز رسیده است و بازار شاهد افزایش شدید قیمت در فولاد، مشتقات فولادی نظیر پروفیل‌ها، تجهیزات تاسیساتی مثل آسانسور، پمپ آب و غیره بوده است. در واقع علاوه بر شیب تند افزایش رسمی قیمت مصالح، افزایش قیمت غیر رسمی در این حوزه نیز بی‌سابقه یا حداقل، کم سابقه بوده است.

کارشناسان بر این باورند رشد قیمت مصالح ساختمانی به دلیل افزایش قیمت ارز نیست؛ چرا که قسمت اعظم این مصالح در داخل کشور تولید می‌شوند. به طورکلی مواد اولیه و کارخانه سازنده مصالح ساختمانی در کشور حضور دارند و در این زمینه خودکفایی وجود دارد. بنابراین افزایش قیمت ارز تاثیر چندانی در هزینه تمام شده این اقلام ندارد.

دلیل این امر را می‌توان عرضه نادرست مصالح ساختمانی همچون فولاد در بورس کالا دانست. زیرا یک واسطه‌گر بین کارخانه تولید مصالح و انبوه‌ساز قرارگرفته و همین امر منجر به افزایش قیمت ۱۰۰درصدی مشتقات فولادی نظیر میلگرد می‌شود.

به عنوان مثال عرضه میلگرد به بورس در قالب بسته‌هایی شامل همه اندازه‌های موجود میلگرد انجام می‌‌گیرد. این در حالی است که به طور کلی سازندگان به اندازه‌های میلگرد مشخصی نیاز دارند. در این بین یک واسطه با هدف افزایش سرمایه، بسته میلگرد را از بورس کالا  می‌خرد و سپس اقدام به فروش اندازه‌های مورد نیاز ساخت مسکن به سازنده می‌کند که نتیجه این امر افزایش قیمت می‌شود. این درحالی است که تا پیش از این مساله، انبوه‌ساز، اندازه میلگرد مورد نیاز خود را مستقیم و بدون واسطه از کارخانه خریداری می‌کرد.

به نظر می‌رسد بورس کالا در شرایطی می‌تواند به کاهش قیمت مصالح و متعاقب آن کاهش قیمت مسکن کمک کند که مصالح ساختمانی در یک فضای کاملا رقابتی در بورس وارد شوند. لازمه این مسئله آن است که تغییرانی کلی در فضای بورس صورت بگیرد.

در این شرایط و در یک بازار پرنوسان، دسترسی به آخرین اخبار و اطلاعات بازار و دریافت بروزترین قیمت‌ها در اسرع وقت می‌تواند به حفظ جایگاه کسب و کارها در میان رقبا کمک شایانی کند. شیمی بازار به عنوان اولین پلت‌فرم B2B صنایع شیمیایی ایران، بستری امن و کارآمد، برای خریداران و فروشندگان مواد شیمیایی جهت گسترش معاملات فراهم آورده و با ارائه آخرین اخبار و قیمت‌ها در کنار فعالین این صنعت برای عبور از شرایط ناپایدار امروز قرار می‌گیرد.

اشتراک گذاری