رشد ۳۲ درصدی قیمت مصالح ساختمانی و تاثیر آن بر قیمت مسکن

طبق نظر کارشناسان و مسئولان، ایجاد تلاطم  و نوسان در بازار مسکن در چند ماه اخیر ریشه در رشد بازارهای موازی دارد. آمارهای رسمی و غیررسمی خبر از ادامه رکود سنگین در بخش ساخت و ساز می‌دهند که این معضل وارد سال هفتم شده است. ادامه این رکود طولانی مدت باعث شده عمده فعالان بخش […]

طبق نظر کارشناسان و مسئولان، ایجاد تلاطم  و نوسان در بازار مسکن در چند ماه اخیر ریشه در رشد بازارهای موازی دارد. آمارهای رسمی و غیررسمی خبر از ادامه رکود سنگین در بخش ساخت و ساز می‌دهند که این معضل وارد سال هفتم شده است. ادامه این رکود طولانی مدت باعث شده عمده فعالان بخش ساخت و ساز از این حوزه خارج  شوند. در این وضعیت ناپایدار رشد قیمت مصالح ساختمانی نیز به افزایش هزینه‌های تولید مسکن منجر شده است.

طبق آخرین گزارش دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در پایتخت در خردادماه امسال به طور متوسط افزایشی ۱۲.۱ درصدی نسبت به اردیبهشت داشته و به رقم ۱۹ میلیون تومان رسیده است. در اردیبهشت ماه متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران حدود ۱۷میلیون تومان تخمین زده شده بود. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران در خردادماه ۹۹ نسبت به ماه مشابه سال قبل، ۴۲ درصد رشد داشته است.

متهم ردیف اول تورم در بخش مسکن؛ نهاده‌های ساختمانی

کارشناسان عوامل مختلفی را در افزایش بهای مسکن دخیل می‌دانند از جمله: به هم خوردن تعادل در بازارهای موازی همچون سکه و ارز، مداخله دلالان و سفته بازان،  فشار تورمی ناشی از بودجه انقباضی دولت در سال ۹۹، تراز نبودن بودجه و هزینه‌های دولت و رشد نرخ تورم در سال ۹۸.

اما شواهد نشان می‌دهد یک متهم اصلی در این پرونده وجود دارد و آن رشد قیمت نهاده‌های ساختمانی در بازار است که سازندگان مسکن همواره از آن صحبت کرده‌اند. این نهاده‌ها از مصالح تا خدمات ساختمانی را شامل می‌شوند و در کنار رشد قیمت زمین، قیمت نهایی را تعیین می‌کنند. این عامل از مسیر افزایش هزینه تمام‌شده تولید، به رشد قیمت محصول نهایی کمک می‌کند.

طبق گزارش مرکز آمار، نهاده‌های ساختمانی شهر تهران در بهار امسال تورمی معادل ۳۱.۹ درصد تجربه کردند که در مقایسه با زمستان گذشته ۳.۶ درصد رشد داشته است.

در این میان گروه «سیمان، بتن، شن و ماسه» ١٩.١ درصد و گروه «آهن آلات میلگرد پروفیل درب و پنجره و نرده » ١٠.٨ درصد افزایش قیمت داشته‌اند. به طور تقریبی بهای تمام ۱۵ گروه کالایی و خدماتی مربوط به مصالح ساختمانی افزایش داشته که کمترین آن متعلق به گروه شیشه و گچ و گچکاری بوده است.

اگر طبق محاسبه بانک مرکزی، مبنای رشد قیمت مسکن را نرخ ۳۳.۹ درصدی بهای هر مترمربع واحدمسکونی معامله شده در شهر تهران در اردیبهشت ماه در نظر بگیریم، ارتباط مستقیم بین رشد قیمت مصالح ساختمانی و افزایش قیمت مسکن در کلانشهر تهران آشکار می‌شود.

با وجود این آمار، دست اندرکاران صنعت تولید مصالح ساختمانی معتقدند که افزایش قیمت مصالح تاثیر چندانی بر قیمت ساخت و ساز ندارد و دلایلی هم برای این ادعا دارند به عنوان مثال، آنها مدعی هستند که سهم سیمان از هر مترمربع ساخت یک ساختمان تنها یک درصد است که این عدد تاثیر بسیار ناچیزی در تعیین قیمت خانه دارد.

 

چندی پیش دکتر مهدی روانشادنیا عضو هیات علمی دانشگاه علوم تحقیقات تهران و کارشناس صنعت ساختمان در گفتگو با ایرنا این موضوع را بدین شکل مطرح کرد: نهاده‌های تولید در هر صنعتی بر قیمت تمام شده محصول نهایی تاثیر می‌گذارد و بازار مسکن نیز از این قاعده پیروی می‌کند. اگر بازار مصالح و نهاده‌های بخش ساختمانی در یک سال گذشته ۳۵ درصد رشد کرده است، بی‌تردید همین میزان افزایش بر قیمت تمام شده خانه عرضه شده به خریدار نهایی نیز اثر خود را گذاشته است.

پیش‌بینی وضعیت بازار مسکن

اگرچه کارشناسان رونق معاملات در بازار مسکن در تابستان ۹۹ را پیش‌بینی می‌کنند، اما این رونق احتمالا با افزایش قیمت‌ها همراه خواهد شد. هرسال به طور معمول  افزایش حجم معاملات مسکن در روزهای پایانی سال تا فصل بهار دیده می‌شود، اما در سال جاری به دلیل شیوع ویروس کرونا معاملات مسکن شب عید، به بهار و تابستان منتقل شده است.

سعید آسویار عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران می‌گوید: این افزایش قیمت‌ها به ویژه در شهرهایی که از آب و هوای بهتر و ذخایر آبی بیشتری برخوردارند، محسوستر خواهد بود. بنابراین احتمالا بازار مسکن تابستان پررونقی را به ویژه در شهرهای شمالی تجربه کند.

اما رونق معاملات زمانی که با افزایش قیمت همراه است، مشکلات افراد فاقد مسکن و مستاجران را حل نمی‌کند و بر نگرانی‌های آن‌ها می‌افزاید. در نتیجه مسئولان ذیربط باید با راهکار و برنامه‌ریزی‌های بجا و صحیح از افزایش قیمت در بازار مسکن جلوگیری کنند.

طبق آمار نهاده‌های ساختمانی و زمین در قیمت نهایی مسکن حدود ۶۰ درصد تعیین‌کننده هستند، بنابراین نظارت و  ساماندهی بازار مصالح می‌تواند قیمت مسکن را تعدیل کرده و به ثبات برساند.

در این میان فعالان این صنعت نیاز به راهکارهایی برای کاهش ریسک معاملات و ایجاد ارتباط و تعامل موثر با یکدیگر دارند. شیمی بازار پلتفرمی است که این بستر را برای کسب و کارها و ذی نفعان حوزه ساخت و ساز فراهم کرده است. کاربران  شیمی بازار با بهره‌گیری از این پلتفرم B2B، می‌توانند ریسک‌های موجود در بحث معاملات را به حداقل رسانده و با خیالی آسوده‌تر فرآیند خرید و فروش نهاده‌های ساختمانی شیمیایی را به انجام برسانند.

تولیدکنندگان و تامین‌کنندگان مواد شیمیایی حوزه ساخت و ساز، خریداران این محصولات و همچنین سایر کسب و کارهای فعال در این صنعت می‌توانند به کمک شیمی بازار از روند رشد صعودی کسب و کار خود اطمینان حاصل کنند و گام‌های توسعه خود را قدرتمند بردارند.

اشتراک گذاری