آمریکا قصد دارد بازار گاز طبیعی جهان را در دست بگیرد

به گزارش شیمی‌نیوز به نقل از تسنیم: گاز شیل آمریکا در دهه گذشته رشد و پیشرفت چشمگیری داشته به طوری که هم اکنون به یکی از ‌برترین‌ تولیدکنندگان گاز در بازار جهانی تبدیل شده است، آمریکا در دهه اخیر حدود ۲۳ درصد بازار جهانی گاز را به خود اختصاص داده و بعد از آن خاورمیانه […]

به گزارش شیمی‌نیوز به نقل از تسنیم: گاز شیل آمریکا در دهه گذشته رشد و پیشرفت چشمگیری داشته به طوری که هم اکنون به یکی از ‌برترین‌ تولیدکنندگان گاز در بازار جهانی تبدیل شده است، آمریکا در دهه اخیر حدود ۲۳ درصد بازار جهانی گاز را به خود اختصاص داده و بعد از آن خاورمیانه با ۱۷.۴ درصد و روسیه با ۱۷ درصد بازار را در اختیار دارند. چندی پیش اویل پرایس در گزارشی منتشر کرد؛ گازهای طبیعی از تمیزترین و پاک ترین سوخت‌های فسیلی هستند که به نسبت سایر سوخت‌ها سرعت رشد بیشتری دارند. در یک دهه گذشته گاز طبیعی ۲.۶ درصد، نفت ۱.۳ درصد و ذغال سنگ هم ۰.۸ درصد رشد داشته‌اند و به این ترتیب گاز طبیعی تنها سوختی است که می‌توان گفت در آینده تقاضا برای آن چندین برابر خواهد شد.
طبق آمار منتشر شده در سال ۲۰۱۹ ده تولید کننده برتر بازار گاز طبیعی جزو ۷ مصرف کننده برتر آن هستند. تنها دلیل آن این موضوع می‌تواند باشد که گاز طبیعی را به راحتی نفت، نمی‌توان جا‌به‌جا کرد و به همین دلیل معمولا تولید کننده و مصرف کننده آن یک کشور هستند. میزان رشد سالانه گاز طبیعی آمریکا در دهه گذشته ۴.۴ درصد بوده، نرخ رشد سالانه تولید گاز در استرالیا ۱۲.۱ درصد، قطر ۸.۳ درصد و چین ۷.۲ درصد بوده است.
کشور آمریکا در عین حال که تولیدات گاز طبیعی بسیار بالایی دارد، در مصرف این گاز هم رتبه بالایی دارد اما در زمینه صادرات در رتبه سوم جهان قرار گرفته است.

منبع: تسنیم

اشتراک گذاری