واکسن کرونای دانشگاه آکسفورد عملکردی موثر داشت

به گزارش شیمی‌نیوز: واکسن تولیدی دانشگاه آکسفورد برای مقابله با ویروس کووید۱۹ به طور موثر و کارآمد عمل کرد، این واکسن توانست در برابر ویروس پادتن‌های لازم را تولید کند. بدین منظور واکسن به ۱۰۷۷ داوطلب تزریق شد که باعث تولید پادتن و گلبول سفید در بدن فرد شده است، البته هنوز نمی‌توان به طور […]

به گزارش شیمی‌نیوز: واکسن تولیدی دانشگاه آکسفورد برای مقابله با ویروس کووید۱۹ به طور موثر و کارآمد عمل کرد، این واکسن توانست در برابر ویروس پادتن‌های لازم را تولید کند. بدین منظور واکسن به ۱۰۷۷ داوطلب تزریق شد که باعث تولید پادتن و گلبول سفید در بدن فرد شده است، البته هنوز نمی‌توان به طور قاطع گفت واکسن روی بدن هر فردی جواب مثبت می‌دهد به همین منظور باید به بدن تعداد بیشتری تزریق شود تا بتوان جواب قطعی از آن گرفت.
واکسن آکسفورد بر روی ۹۰ درصد داوطلبان جواب مثبت داده و پادتن مورد نیاز برای مقابله با ویروس کرونا را تولید کرده، اما ۱۰ درصد باقیمانده نیاز به تزریق دوم دارند. درباره‌ی عوارض جانبی آن می‌تولن گفت، عوارض جانبی این واکسن خطرناک نبوده به طوریکه در هفتاد درصد افراد ایجاد تب و سردرد کرده که پژوهشگران با استفاده از  استامینوفن آن را برطرف کرده‌اند.

پروفسور سارا گیلبرت استاد دانشگاه آکسفورد عنوان کرد: ما هنوز زمان نیاز داریم تا مطمئن شویم واکسن می‌تواند در  مقابله با همه‌گیری کرونا کمک کند اما نتایج اولیه امیدوارکننده بوده‌ است و احتمالا آخر سال ۲۰۲۰ ثابت می‌شود این واکسن موثرعم می‌کند اما در سطح وسیع در دسترس نخواهد بود در حالی‌که دولت بریتانیا صدمیلیون دُز از این واکسن را پیش خرید کرده است.

اشتراک گذاری