انفجار مهیبی پایتخت لبنان را به لرزه درآورد

به گزارش شیمی‌نیوز به نقل از عصر ایران: در روز گذشته انفجار بزرگ و عظیمی در یکی از بنادر بیروت، پایتخت لبنان رخ داد، این انفجار به قدری مهیب و بزرگ بود که بخشی از شهر بیروت را تخریب کرد و تعداد بسیاری کشته و زخمی برجای گذاشت. طبق گزارشات منتشر شده این انفجار در […]

به گزارش شیمی‌نیوز به نقل از عصر ایران: در روز گذشته انفجار بزرگ و عظیمی در یکی از بنادر بیروت، پایتخت لبنان رخ داد، این انفجار به قدری مهیب و بزرگ بود که بخشی از شهر بیروت را تخریب کرد و تعداد بسیاری کشته و زخمی برجای گذاشت. طبق گزارشات منتشر شده این انفجار در یکی از انبارهای مواد شیمیایی و محترقه شهر بیروت رخ داده و به بخش‌هایی از شهر و تاسیسات بندری شهر بیروت خسارات بسیاری وارد کرده است.

تمامی آمبولانس‌های صلیب سرخ از شمال و جنوب و دره “بقاع” برای کمک به این بحران به بیروت فراخوانده شدند. طبق گزارشات منتشر شده در کنار این انبار، مخزن بنزین و نیترات وجود داشته که شاید شدت و بزرگی این انفجار به دلیل منفجر شدن این مخزن بنزین بوده است منازل مسکونی اطراف محل انفجار به طور کامل تخریب شده و دیگر قابل سکونت نیستند. کشورهای آمریکا، بریتانیا، ایران و فرانسه نیز آمادگی خود برای کمک به لبنان اعلام کرده‌اند.

طبق آمار منتشر شده از وزیر بهداشت لبنان تاکنون، شمار تلفات این انفجار۶۵ کشته و ۳۶۰۰ زخمی اعلام شده است، آسیب‌دیدگان و مصدومان حادثه برای درمان و معالجه به بیمارستان‌های خارج از شهر بیروت برده شدند و بیمارستان‌های کنونی دیگر ظرفیتی برای پذیرش مصدومان ندارند. دولت لبنان در حال برقراری بیمارستان‌های صحرایی در اطراف محل حادثه است، مقامات دولت لبنان هنوزعلت وقوع این حادثه را اعلام نکرده‌اند و تنها چیزی که اعلام شده انفجار در یک انبار مواد شیمیایی بوده است.

این انفجار سه روز قبل از برگزاری دادگاه مورد حمایت سازمان ملل برای مظنونان قتل “رفیق حریری” نخست‌وزیر سابق لبنان رخ داد، حریری در سال ۲۰۰۵ و در یک بمب‌گذاری به قتل رسید. مقامات اسرائیل اعلام کرده‌اند که هیچ ارتباطی با این انفجار نداشته‌ و آماده کمک‌های پزشکی و بشردوستانه به لبنان هستند.

 

منبع: عصر ایران

 

اشتراک گذاری