همه چیز درباره دارا دوم، ETF چیست؟

دارا_دوم

هنوز مدت زیادی نیست که مردم با واژه صندوق قابل معامله در بورس (ETF) یا صندوق‌های سرمایه‌گذاری واسطه‌گری مالی آشنا شده‌اند. این صندوق‌ها از اردیبهشت‌ماه امسال، برای نخستین بار به طور گسترده مطرح شدند و دولت سعی کرد سهام باقی‌مانده خود در بانک‌های تجارت، ملت، صادرات و بیمه‌های البرز و اتکایی را به مردم بفروشد. […]

هنوز مدت زیادی نیست که مردم با واژه صندوق قابل معامله در بورس (ETF) یا صندوق‌های سرمایه‌گذاری واسطه‌گری مالی آشنا شده‌اند. این صندوق‌ها از اردیبهشت‌ماه امسال، برای نخستین بار به طور گسترده مطرح شدند و دولت سعی کرد سهام باقی‌مانده خود در بانک‌های تجارت، ملت، صادرات و بیمه‌های البرز و اتکایی را به مردم بفروشد. از جمله دلایل این کار، مشکلات مالی و اقتصادی دولت در سال‌های اخیر بود که با کاهش چشمگیر بهای نفت در بازارهای جهانی، تحریم‌های‌گسترده اقتصادی و بسیاری از مسائل دیگر، روبرو بوده است. نحوه فروش این صندوق‌ها توسط دولت از همان زمان موافقان و مدافعان زیادی داشت، اما دولت از همان زمان اعلام کرد که قرار است در ماه‌های آینده صندوق‌های دیگری را نیز به بازار عرضه کند.

پذیره‌نویسی صندوق دارا یکم که در نیمه‌دوم اردیبهشت‌ماه امسال انجام گرفت، سقف خرید دو میلیون تومانی را برای مردم در نظر گرفته بود. برای این کار نیازی به داشتن کد بورسی نبود و متقاضیان می‌توانستند از بانک‌ها نیز این خرید را انجام دهند. با توجه به شرایطی که این صندوق داشت و تخفیف ۲۰ درصدی که در خرید سهام آن منظور شده بود، پیش‌بینی می‌شد تعداد زیادی از مردم در خرید دارا یکم شرکت کنند، اما این امر محقق نشد و با شگفتی بسیار، تعداد چندانی از مردم در این صندوق شرکت نکرده و واحدهای آن را خریداری نکردند. با این حال، با توجه به سودی که دارا یکم داشته و در این مدت ارزش آن بین ۲ تا ۳ برابر ارزش پذیره‌نویسی آن نوسان کرده است، اگر دارا دوم و یا صندوق‌های مشابه دیگری به مردم عرضه شوند، احتمالاً با استقبال گسترده‌ای مواجه خواهند شد.

دارا_دوم

آنچه در مورد دارا دوم باید بدانید

بحث واگذاری دومین صندوق دولتی از مدت‌ها پیش آغاز شد. اما این صندوق که قرار است سهام دولتی مربوط به شرکت‌های پالایشگاهی را در بر بگیرد، در روزهای اخیر با چالش بین وزارت اقتصاد و وزارت نفت روبه‌رو شده بود. تنش‌های مربوط به این عرضه، بازار سهام را چند روز با مشکلاتی روبه‌رو کرد و تب و تابی در آن ایجاد نمود. با این حال، ظاهرا در نهایت قرار بر عرضه دارا دوم در بورس گرفته شده است. بر این اساس، قرار است سهام ۴ پالایشگاه دولتی در قالب واحدهای صندوق دارا دوم، در اولین چهارشنبه شهریورماه، همزمان با هفته دولت عرضه شود.

در مورد نحوه عرضه صندوق دارا دوم نیز گمانه‌زنی‌هایی مطرح است. یکی از اعضای هیات رئیسه مجلس به نام سید محسن دهنوی، از عرضه صندوق دارا دوم به مردم با تخفیف ۳۰ درصدی در ۵ شهریورماه امسال خبر داده است. از سوی دیگر، به نظر می‌رسد سقف خرید دارا دوم افزایش پیدا کرده است. ظاهرا قرار است دارایی دوم تا سقف ۵ میلیون تومان معامله شود که نسبت به دارا یکم ۳ میلیون تومان افزایش یافته است. قرار است دارا دوم سبدی متشکل از سهام پالایشگاه اصفهان، تهران، تبریز و بندرعباس باشد.

بررسی سبد دارا دوم

واکاوی صندوق دارا دوم در مورد سهام دولتی در این چهار پالایشگاه بزرگ نشان می‌دهد که ۷ میلیارد سهم از شرکت پالایش نفت اصفهان که با نماد شپنا در تابلوی اصلی بازار اول مشخص می‌شود، متعلق به دولت است که معادل ۱۳.۷ درصد از کل سهام این شرکت را تشکیل می‌دهد. همچنین دولت مالک ۲ میلیارد سهم از شرکت پالایش نفت تبریز با نماد شبریز که در تابلوی فرعی بازار اول جای دارد، می‌باشد که معادل با ۱۶ درصد از کل سهام این شرکت است. علاوه بر این، ۵ میلیارد سهم معادل ۱۶.۶ درصد از کل سهام شرکت پالایش نفت بندرعباس با نماد شبندر که در تابلوی بازار دوم قرار دارد، متعلق به دولت است. در نهایت، ۷ میلیارد سهم ازشرکت پالایش نفت تهران با نماد شتران که در تابلوی بازار دوم قرار دارد، معادل با ۱۵.۸ درصد از کل سهام این شرکت، در اختیار دولت دارد.

تا زمان نگارش این یادداشت در ۲۴ مردادماه ۱۳۹۹، قیمت هر واحد از شرکت پالایش نفت تهران ۴۶۵۲ تومان بوده است که نسبت به سال گذشته بازدهی ۸۰۰ درصدی و نسبت به سه ماه گذشته بازده ۲۰۷ درصدی داشته است. در یک ماه اخیر نیز بازدهی آن ۳۰ درصد بوده است، با این حال در هفته گذشته به دلایلی که گفته شد، شاهد کاهش بهای سهام این شرکت بودیم.

در مورد شبندر هر واحد از سهام آن ۵۱۲۵ تومان بوده است که نسبت به یک سال گذشته بازدهی ۶۲۰ درصدی و نسبت به سه ماه اخیر بازدهی ۱۳۹ درصدی داشته است. اما بازدهی این سهم در یک ماه اخیر به ۲- درصد رسید.

بهای هر واحد از سهام شپبنا نیز به ۴۶۵۲ تومان رسیده است که بر این اساس، در مدت یک سال بازدهی ۱۰۲۳ درصدی و در مدت ۳ ماه بازدهی ۲۶۵ درصدی داشته است. بازدهی یک ماه سهام این شرکت نیز ۳۰ درصد بوده است.

قیمت هر واحد از سهام شبریز نیز در زمان نگارش این متن، ۵۶۴۲ تومان بوده است. این سهم در مدت یک سال بازدهی ۴۸۵ درصدی، در مدت ۳ ماه بازدهی ۹۸ درصدی و در مدت یک ماه اخیر بازدهی ۶- درصدی داشته است.

با توجه به رشد قابل توجه سهام شرکت‌های نفتی و شاخص فرآورده‌های نفتی در ماه‌های اخیر، احتمال اصلاح در این سهام چندان دور از انتظار نیست، اما بهبود وضعیت اقتصادی جهان در صورت عدم ابتلا به موج دوم کرونا، انتخابات ماه‌های آتی در آمریکا و نیز احتمال کاهش تحریم‌ها و بهبود صادرات نفت و فرآورده‌های آن، از جمله مواردی هستند که می‌توانند بر بهای نفت و مشتقات آن اثر بگذارند.

اشتراک گذاری