کالاهای بدون نفت خام ایران به کجا صادر می‌شوند و بزرگترین مقصد تجاری آن‌ها کجاست؟

به گزارش شیمی‌نیوز به نقل از تابناک: تجارت کالایی ایران با سایر کشورهای جهان در ۵ ماهه ابتدای سال جاری به ۲۴.۶ میلیارد دلار رسید که در مقایسه با سال گذشته در همین زمان حدود ۳۱ درصد را به همراه داشته است. طبق گزارشات و آمارهای منتشر شده از اتاق تهران: در ۵ ماهه ابتدایی […]

به گزارش شیمی‌نیوز به نقل از تابناک: تجارت کالایی ایران با سایر کشورهای جهان در ۵ ماهه ابتدای سال جاری به ۲۴.۶ میلیارد دلار رسید که در مقایسه با سال گذشته در همین زمان حدود ۳۱ درصد را به همراه داشته است. طبق گزارشات و آمارهای منتشر شده از اتاق تهران: در ۵ ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۹ حدود ۱۰.۹ میلیارد دلار کالای بدون نفت خام از ایران به سایر کشورها صادر شد و در مقابل این صادرات، حدود ۱۳.۷ میلیارد دلار کالا به کشور وارد شده است. طبق این آمار و ارقام حجم بیشتری از واردات کشور را کالاهای اساسی چون محصولات کشاورزی و نهاده‌های دامی تشکیل داده است.
صادرات غیر نفتی ایران به دنبال دلایلی چون شیوع ویروس کرونا در تجارت خارجی، تحریم‌های همه‌جانبه و شدید، سخت‌گیری‌های مربوط به پیمان‌سپاری ارزی برای صادرکنندگان و کاهش قدرت پیش‌بینی بازرگانان از معادلات ارزی و اقتصادی می‌توان اشاره کرد که نقش بسیار بزرگی در کاهش حجم صادرات کشور داشته، از طرفی محدودیت‌های دولت و وزارت صنعت برای ثبت  کالاهای وارداتی که مشابه آن در داخل کشور وجود دارد هم بی تاثیر در حجم این واردات نبوده است.
مقاصد عمده صادراتی
طبق گزارشات منتشر شده در ۵ ماهه ابتدای سال ۱۳۹۹، چین با واردات ۳ میلیارد دلاری از ایران، به بزرگ‌ترین مقصد صادرات کالای بدون نفت خام ایران تبدیل شده است در حالی که واردات چین از ایران در ۵ ماهه سال جاری در مقایسه با ۵ ماهه سال گذشته حدود ۳۱ درصد کاهش پیدا کرده است.
با این حال امروزه چین به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین مبدأ وارداتی ایران حدود ۵.۳ میلیارد دلار صادرات به ایران داشته که در مقایسه با سال گذشته حدود ۱۷ درصد کاهش را به همراه داشته است.

منبع: تابناک

اشتراک گذاری