افزایش کشت کلزا و بی نیازی از واردات کلزا به کشور

به گزارش شیمی‌نیوز به نقل از ایسنا: کلزا یک دانه روغنی بسیار پرخاصیت است و با کشت آن در داخل کشور می‌توان نیاز کشور را به واردات این دانه روغنی بی‌نیاز کرد و از بین برد. با توجه به کم‌آبی و خشکسالی یکی از دغدغه‌های کشاورزان این موضوع شده است که چگونه با این بحران […]

به گزارش شیمی‌نیوز به نقل از ایسنا: کلزا یک دانه روغنی بسیار پرخاصیت است و با کشت آن در داخل کشور می‌توان نیاز کشور را به واردات این دانه روغنی بی‌نیاز کرد و از بین برد. با توجه به کم‌آبی و خشکسالی یکی از دغدغه‌های کشاورزان این موضوع شده است که چگونه با این بحران کم آبی کنار بیایند و در نهایت به این نتیجه رسیدند که الگوی کشت کشاورزان را تغییر دهند. اگر این روش به خوبی پیش برود و پاسخگو نیاز کشاورزان باشد باعث رونق تولید و گسترش بیشتر در این الگو جدید کشاورزی می‌شود. کشت محصولاتی مانند زعفران، کلزا، گل‌محمدی، کینوآ در چندسال اخیر در کشور رواج بسیاری پیدا کرده است به طوری که کشاورزان استان زنجان بیشتر زمین‌های کشاورزی خود را به این مسئله اختصاص داده‌اند.

دانه‌های روغنی کلزا سالانه حدود ۷ میلیارد دلار برای واردات آن هزینه می‌شود و این امر در حالی است که کشور ما و استان زنجان توانایی بسیار بالایی در زمینه کشت محصولات تامین کننده این دانه‌های روغنی دارند. کاشت کلزا از لحاظ اقتصادی برای کشاورزان بسیار به صرفه است. امروزه کشت این دانه روغنی در زنجان و در شهرستان‌هایی مانند ابهر و خرم‌دره انجام می‌شود.

 

مبنع: ایسنا

اشتراک گذاری