ایمنی افراد مسن با استفاده از واکسن سل در برابر ویروس کووید۱۹

به گزارش شیمی‌نیوز به نقل از ایسنا: طبق تحقیقات دانشمندان و پزشکان هندی، واکسن سل که برای محافظت در برابر بیماری سل کاربرد دارد توانسته توانایی لازم برای مقابله با ویروس کرونا در افراد مسن را به وجود آورد. تاثیر واکسیناسیون سل بر فراوانی سلول‌های ایمنی شامل سلول تی، سلول بی، سلول‌های مونوسیت (گلبول‌های سفید […]

به گزارش شیمی‌نیوز به نقل از ایسنا: طبق تحقیقات دانشمندان و پزشکان هندی، واکسن سل که برای محافظت در برابر بیماری سل کاربرد دارد توانسته توانایی لازم برای مقابله با ویروس کرونا در افراد مسن را به وجود آورد.

تاثیر واکسیناسیون سل بر فراوانی سلول‌های ایمنی شامل سلول تی، سلول بی، سلول‌های مونوسیت (گلبول‌های سفید خون)، زیرمجموعه سلول‌های دندریتیک (تولیدکننده آنتی‌ژن) و میزان کل آنتی‌بادی در بدن افراد مسن سالم بین سنین ۶۰ تا ۸۰ ساله، یک ماه پس از واکسیناسیون به‌عنوان بخشی از یک مطالعه بالینی برای درک تاثیر آن بر بیماری کووید-۱۹ ارزیابی کردند. افراد بالای ۶۰ سال که در معرض بیماری‌هایی مانند دیابت، فشارخون بالا، بیماری‌های قلبی و کلیوی و غیره قرار دارند، به‌عنوان گروه‌های پرخطر در نظر گرفته شدند و آنان را در معرض تماس با ویروس کرونا قرار دادند. طبق نتیجه این تحقیق دانشمندان دریافتند که واکسیناسیون BCG با افزایش زیرمجموعه سلول‌های حافظه ذاتی و تطبیقی ‌و همچنین سطح کل آنتی‌بادی در افراد مسن همراه بود که این موضوع نشان‌دهنده تاثیر بالقوه واکسن سل بوده است.  این طرح از ماه ژوئیه تا ماه سپتامبر ادامه دارد در این میان ۸۶ نفر ازجمله ۵۴ فرد واکسینه شده و ۳۲ فرد واکسینه نشده در این مطالعه شرکت کردند و تمام افراد واکسینه شده یک ماه پس از واکسیناسیون بررسی شدند، متوسط ‌سن در گروه واکسینه شده ۶۵ سال (بین ۶۰ تا ۷۸ سال) و در گروه واکسینه نشده ۶۳ سال (۶۰ تا ۸۰ سال) بود. در این بررسی مشخص شد این داده‌ها که واکسیناسیون سل در بیماران مسن با افزایش زمان ابتلا به اولین عفونت و محافظت در برابر عوامل بیماری‌زای تنفسی ویروسی همراه است، بسیار خوب بوده است.

 

منبع: ایسنا

 

اشتراک گذاری